Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na wspólne ośpiewywanie polskiej muzyki tradycyjnej. W repertuarze pieśni liryczne, nierzadko w rytmie kujawiaka i innych tańców, niekiedy na skoczną nutę, a także przebogate w ornamentyce i poetyckie w treści kurpiowskie pieśni nabożne. Aby poznawać ich zawiłości będziemy się osłuchiwać z wykonaniami dawnych wiejskich mistrzów zatrzymanych dla nas w nagraniach archiwalnych.

Mile widziani śpiewacy początkujący jak i doświadczeni, którzy chcą poznawać kulturę muzyczną w jej dawnym niezmienionym kształcie i cieszyć się wspólnym muzykowaniem.

Celem spotkań jest poznawanie i włączenie w miejski kontekst naszego niematerialnego dziedzictwa jakim są dawne pieśni.

Spotkania w lutym:

5 lutego, 20:00 – 21:30 – pieśni podkoziołkowe
prowadzenie: Natalia Kucharska, Dominik Wóltański
wstęp: 7 PLN

12 lutego, 20:00 – 21:30
prowadzenie: Janusz Prusinowski
wstęp: 25 PLN

19 lutego, 20:00 – 21:30 – szczegóły niebawem
26 lutego, 20:00 – 21:30 – szczegóły niebawem

Prowadzący:

Natalia Kucharska – śpiew, skrzypce. Od 2019 roku działa w grupie n obrotów poznając specyfikę muzyki głównie kujawskiej i kurpiowskiej. Szczególnie interesuje się przyśpiewkami od Marianny Szarwarkowskiej, Aurelii Kalinowskiej i Cecylii Stawskiej, nad których m. in. repertuarem pracuje na podstawie nagrań archiwalnych.

Janusz Prusinowski – skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator. Inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Uczeń wiejskich muzykantów: Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka. Założyciel „Janusz Prusinowski Trio/Kompania”, dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Organizuje i prowadzi muzyczne i taneczne projekty międzynarodowe, prezentuje polską muzykę tradycyjną. Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych („Szkoła Mistrzów Tradycji”, „Mały Kolberg” i in.), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych.


Miejsce:
kawiarnia Torunianka Café
Toruń,  ul. Franciszkańska 16

Wstęp na jedno spotkanie: 7 PLN (5 lutego) lub 25 PLN (12 lutego) w zależności od programu spotkania.

Przez całe spotkanie goszcząca śpiewaków kawiarnia zachowuje swój charakter i poleca swoje menu. Korzystania z asortymentu baru jest wpisane w mechanizm organizacyjny spotkań. Serdecznie zapraszamy!

Organizator:
n obrotów


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie/Chodzonyzkoza
– Facebook/wydarzenie/Ostatki na ludowo
– Facebook/wydarzenie/W sieci mazurka: KRZYWE RYTMY, KRZYWE DŹWIĘKI 
– Facebook/wydarzenie/pienie k’tradycji
– Facebook/wydarzenie/Na podkoziołek trzeba
– Facebook/wydarzenie/(multi)podkoziołek 2024

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij