Przejdź do głównej zawartości strony

W tym roku minie 9 lat, od kiedy wspólnie z mieszkańcami Bandyś powróciliśmy do starego zwyczaju związanego z zakończeniem oktawy Bożego Ciała. Było to możliwe dzięki pamięci najstarszych śpiewaczek – naszych wspaniałych Bandysionek.
Świętowanie złożone jest z 2 składowych:
1. Odśpiewanie w kościele parafialnym w Czarni „ostatniego nieszporu”.
2. Peregrynacji po wsi z tzw. ołtarzykiem – czyli feretronem, który mieszkańcy Bandyś niosą przy okazji procesji Bożego Ciała.

Pieśni śpiewane przy tej okazji to endemiczne warianty melodyczne ze wsi Bandysie, a Oktawa to bodajże jedyna okazja w roku, aby je jeszcze pielęgnować.

W imieniu mieszkańców – organizatorów, bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu. Do wsparcia śpiewu naszych gospodarzy.

Plan wydarzenia:
Przed południem spotykamy się na próbie Nieszporów u sołtysa Bandyś – Stanisława Szydlika (godzina nie jest jeszcze dokładnie ustalona – chętnych prosimy o kontakt)

15:30 – Śpiewamy Nieszpory w kościele w Czarni

Po mszy św wyprowadzenie obrazu z kościoła i przejazd do Bandyś, gdzie nastąpi nabożeństwo pod jedną z kapliczek.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału prosimy o kontakt: [email protected]
Udzielimy szczegółowych informacji, gdy tylko sami je poznamy


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij