Przejdź do głównej zawartości strony

śpiew, skrzypce, taniec,
Hanna/Lublin – lato–jesień 2024

Od czerwca w Hannie nad Bugiem rusza regularna „szkoła” tradycyjnej muzyki oraz tańca.

Przez dwa czwartkowe popołudnia w każdym miesiącu w GOKiS w Hannie będą się odbywać zajęcia grup śpiewaczej i instrumentalnej. W programie nauka starodawnych pieśni na różne okazje oraz melodii tanecznych i obrzędowych na skrzypce.

W planie także spotkania warsztatowe z miejscowymi mistrzami oraz cykl zajęć tanecznych – podstawy tańca tradycyjnego, tańce i zabawy taneczne typowe dla włodawskiego Polesia. Poza zajęciami będą też otwarte okazje do wspólnego śpiewu i gry oraz potańcówki.

Równolegle w Lublinie prowadzony będzie cykl zajęć dla „grających” skrzypków, poświęcony pracy nad repertuarem z okolic Włodawy.


DLA KOGO?

Zapraszamy do udziału osoby zainteresowane muzyczną przygodą, zarówno z okolic Hanny, jak i chcące dojeżdżać na zajęcia. Regularne zajęcia ze śpiewu będą przeznaczone dla kobiet, ale na warsztaty w czasie sierpniowego zgromadzenia oraz spotkania otwarte zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zajęcia instrumentalne przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych grających na skrzypcach* (również na poziomie całkowicie początkującym) i dysponujących instrumentem.

HARMONOGRAM

Zajęcia śpiewacze i skrzypcowe w Hannie planowane są
w godz. 17.00–18.30
w dniach 13.06, 27.06, 29.07, 1.08, 12.09, 26.09, 3.10, 24.10.
26-27.08 zaplanowano dwudniowe „Zgromadzenie”.
Data zajęć listopadowych w późniejszym terminie.

Terminy zajęć tanecznych
(4 spotkania, czwartki godz. 18.30-20.00) podane zostaną niebawem.

Terminy spotkań grupy lubelskiej (skrzypce)
podane zostaną niebawem.

Aktualne informacje na facebook.com/MuzykaPolesia

OPIS ZAJĘĆ I WYDARZEŃ

KAPELA NADBUŻAŃSKA – ZAJĘCIA INSTRUMENTALNE

Warsztaty oparte będą na nauce melodii tanecznych przekazanych przez pana Edmunda Brożka z Włodawy oraz pochodzących z archiwalnych nagrań muzykantów i śpiewaków z okolic Włodawy gromadzonych od lat 60. w zasobach Muzeum Wsi Lubelskiej, UMCS i w zbiorach rodzinnych. Ważnym elementem tradycji instrumentalnych pogranicza jest również granie muzyki obrzędowej, przejętej ze śpiewu, czym także się zajmiemy.

Zajęcia prowadzi Ewa Grochowska – jedna z bardziej doświadczonych wykonawczyń polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewaczka, skrzypaczka. Uczennica wybitnych wiejskich muzykantów z Lubelskiego, Kieleckiego, Radomskiego. Gra m.in. w zespołach Tęgie Chłopy, Boygn Trio, Pomore Tanz Orchestra, Kadryl, współprowadzi Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Badaczka, nauczycielka i popularyzatorka muzyki wiejskiej.

Zajęcia instrumentalne przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych grających na skrzypcach*, (również na poziomie całkowicie początkującym) i dysponujących instrumentem. Młodzież poniżej 15 roku życia – ewentualnie, po rozmowie z rodzicami/opiekunami. Nauka możliwa jest na wszystkich poziomach od początkującego do zaawansowanego. Wszyscy adepci przejdą również równolegle przez naukę podstawowych zasad gry na bębenku obręczowym i basowania. Zapraszamy zarówno amatorów, jak i osoby z wykształceniem muzycznym. Dla każdego znajdą się zadania i melodie odpowiednie do umiejętności. UWAGA: zajęcia są nauką gry w stylu ludowym i są oparte na grze ze słuchu oraz technice, której sama nauczyłam się od wiejskich skrzypków (Jan Gaca, Stanisław Głaz i inni) bez zapisu nutowego (nie ma przeciwwskazań do notowania melodii na własny użytek).

**Jest możliwość by dołączyły także osoby grające na wiolonczeli/basach. Osoby grające na innych instrumentach (w stopniu przynajmniej średnio- i zaawansowanym) które chciałyby dołączyć, prosimy o kontakt, indywidualnie uzgodnimy czy jest to możliwe.

Praca warsztatowa w ramach zajęć instrumentalnych będzie zarówno indywidualna, jak i grupowa. Obejmie naukę i rozwój indywidualnego stylu gry każdej/każdego z uczestników, w odniesieniu do charakterystycznych cech stylistycznych różnych odmian i gatunków muzyki Polesia. Celem pracy będzie przede wszystkim przygotowanie do gry do tańca, co także będzie elementem zajęć.

ŚPIEW

Grupa kobieca. Zajęcia dotyczyć będą pieśni obrzędowych, lirycznych, przyśpiewek, stylu charakterystycznego dla nadbużańskiego pogranicza oraz techniki emisji głosu typowej dla dawnego wiejskiego śpiewu.

Repertuar będzie oparty na pieśniach poznanych od lokalnych mistrzyń oraz na archiwalnych nagraniach śpiewu mieszkanek włodawskiego Polesia urodzonych w pierwszych dekadach XX wieku.

W programie: ćwiczenia oddechowe, ruchowe i inne przygotowujące aparat głosowy, praca z rezonatorami oraz nauka pieśni ze słuchu: melodii, ozdobników, praca nad dynamiką i brzmieniem w grupie. Będziemy słuchać nagrań archiwalnych i poznawać kontekst, w jakim pieśni były używane.

Zajęcia prowadzić będzie Agnieszka Szokaluk – badaczka, nauczycielka i śpiewaczka, specjalizująca się w tradycji wokalnej regionu lubelskiego oraz wschodniego pogranicza, którą praktykuje od 25 lat. Uczennica wybitnych śpiewaczek wiejskich z okolic Chełma, Zamościa, Biłgoraja. Bada i popularyzuje tradycje śpiewacze Polesia lubelskiego. Od wielu lat prowadzi regularne zajęcia śpiewacze: w ramach „kółka śpiewaczego” w Lublinie, na festiwalach, letnich szkołach, w domach kultury oraz w ramach zajęć dla studentów.

TANIEC

Zajęcia taneczne przy muzyce na żywo pozwolą na opanowanie kroków i poznanie specyfiki tańców nie bez powodu zwanych „wirowymi, takich jak polka, oberek, walczyk. Nie zabraknie także popularnych dawniej na pograniczu tańców z tradycji wschodniej (hopak, trojan) i związanych z nimi zabaw tanecznych.

Zajęcia taneczne odbywać się będą oddzielnie od zajęć śpiewaczych i instrumentalnych, więc można je łączyć z udziałem w którejś z pozostałych grup.

ZGROMADZENIE SIERPNIOWE

W dniach 26 i 27 sierpnia odbędzie sięw Hannie intensywny blok zajęć śpiewaczych, instrumentalnych i tanecznych dla wszystkich grup oraz – w miarę wolnych miejsc – dla pozostałych chętnych.

25.08 zapraszamy do udziału w regionalnym festiwalu w Hannie, potańcówce i spotkaniu śpiewaczym.

WYDARZENIA OTWARTE

Działaniu ogniska towarzyszyć będzie cykl spotkań, będących okazją do praktyki śpiewu, gry i tańca dla adeptów naszej szkółki oraz dla wszystkich zainteresowanych. Pierwsza okazja 25 sierpnia w Hannie. Specjalne wydarzenia planujemy na październik i listopad

Szczegóły niebawem.

ZGŁOSZENIA

Formularz zgłoszeniowy (dotyczy regularnych zajęć w Hannie i Lublinie

Na sierpniowe „zgromadzenie” (25-27.08) zapisy będą prowadzone oddzielnie

Na zajęcia taneczne zapisy nie są wymagane.

Aktualne informacje na facebook.com/MuzykaPolesia

Zajęcia są symbolicznie odpłatne (5 zł za spotkanie).

Kontakt: e-mail [email protected] 81/743-71-04


Źródło informacji:
– ekolublin.pl/ognisko/
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij