Przejdź do głównej zawartości strony

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków do pilotażowego programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej 2022. Wyłonione w trybie konkursowym projekty otrzymają dofinansowanie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w 5 sierpnia 2022 r.

Głównym celem programu jest upowszechnienie umiejętności tradycyjnej gry na instrumentach, śpiewu i tańca wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, poprzez zakładanie lokalnych Ognisk Muzyki Tradycyjnej i tworzenie ich ogólnopolskiej sieci.

– Pragniemy wesprzeć inicjatywy oddolne, unikalne, uwzględniające osobiste doświadczenia liderów oraz lokalne uwarunkowania. Program jest skierowany do praktyków muzyki i tańca tradycyjnego, którzy chcieliby przeprowadzić projekty pilotażowe, umożliwiające rozpoczęcie współpracy z lokalnymi instytucjami w oparciu o autorskie koncepcje, zarówno w nauczaniu muzyki tradycyjnej, jak i praktykowaniu sztuk tradycyjnych. Istotnym elementem projektu powinno być zatem umożliwienie jego uczestnikom wspólnego muzykowania, gdzie śpiew i taniec będą służyć budowaniu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych – mówi Piotr Piszczatowski, koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego NIMiT.

Istotną inspiracją do uruchomienia projektu był „Przewodnik dobrych praktyk inicjatyw edukacyjnych w obszarze muzyki tradycyjnej” (załącznik nr 1). Przedstawia on potrzeby oraz wnioski wskazane przez licznych edukatorów muzyki tradycyjnej z całej Polski i jest efektem pracy badawczej prowadzonej przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z NIMIT, w ramach Programu „Cech Muzyki Tradycyjnej” w latach 2020-2021.

– Uważna lektura „Przewodnika…” wskazuje nam kluczowe zagadnienia i pytania, jakie lider Ogniska powinien sobie zadać, aby jego praca była owocna i przynosiła trwałe efekty. Prowadzi nas też przez przykłady praktykowania muzyki tradycyjnej, jako wspaniałego sposobu do świętowania, nawiązywania trwałych więzi przyjaźni, żywotnych relacji pomiędzy pokoleniami, wpływania na jakość życia lokalnych społeczności oraz traktowania rzemiosł tradycyjnych jako sztuk żywych, pozwalających nie tyle na schematyczne ich odtwarzanie, a raczej na ciągły proces odkrywania będący dla ich adeptów kluczem do życiowej przygodydodaje.

Wnioski z tytułem: Program „Ogniska muzyki tradycyjnej” edycja 2022 należy przysyłać w wersji wydrukowanej (ważna jest data stempla pocztowego) oraz w wersji elektronicznej na adres: [email protected] do dnia 5 sierpnia 2022 roku. Wersja elektroniczna powinna zawierać zeskanowany i podpisany przez Wnioskodawcę oraz Lidera wniosek aplikacyjny wraz ze wszystkimi załącznikami, w jednym pliku PDF. Potwierdzenie otrzymania wniosku nastąpi najpóźniej w ciągu 48 godzin od jego przesłania na ww. adres poczty elektronicznej.

Komisja będzie brała pod uwagę tylko wnioski w wersji elektronicznej.

Termin wyboru zgłoszeń i termin ogłoszenia na stronie internetowej NIMiT listy projektów zatwierdzonych do realizacji upływają w dniu 24 sierpnia 2022 r. O wyborze projektu, wnioskodawcy zostaną poinformowani pocztą elektroniczną.

Dokumenty do pobrania:
NIMiT_Regulamin Ogniska_Muzyki_Tradycyjnej
NIMiT_Porozumienie_o_współorganizacji_ogniska_bez wkładu własnego
NIMiT_Porozumienie_o_współorganizacji_ogniska_z_wkładem własnym
Załącznik nr 1_Podręcznik dobrych praktyk Ogniska MT
Załącznik nr 2_Pomoc publiczna
Załącznik nr 3_Formularz aplikacyjny Ogniska
Załącznik nr 4_Budżet
Załacznk nr 5_Harmonogram działań
Załącznik_Formularz rozliczeniowy

Osoby odpowiedzialne za realizację programu:
Maciej Seniw – kierownik Działu Programowego, Departament Tańca, Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca
Anna Čemeljić – koordynatorka programu, Departament Tańca, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Piotr Piszczatowski – koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wyszomirska ([email protected]; +48 887 240 011)

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– nimit.pl/aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij