Moda na Tańce tradycyjne na nowo pojawia się w naszym życiu. Letnie potańcówki na drewnianych parkietach, festyny, dancingi, domówki i wiele innych spontanicznych wydarzeń na której pojawia się muzyka tradycyjna przyciąga w całej Polsce na nowo setki ludzi, zarówno w dużych miastach, jak i na wsi.
To co chcemy Wam zaproponować to spotkanie z tradycyjną muzyką i tańcem nie tylko z Lubelszczyzny. Chcemy Was nauczyć i wspólnie pobawić się przy tradycyjnych melodiach za całej Polsk, a także z Europy. Nie zabraknie także tańców miejskich z pierwszej połowy XX wieku.
Taniec, którego będziemy Was uczyć moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, czyli takim jak bawiono się dawniej na miejskich i wiejskich potańcówkach. Daleko mu do stylizowanych form scenicznych. W takich tańcach tkwi niespożyta energia, radość, zdrowie i spontaniczność.
Dzięki naszym spotkaniom nauczycie się albo przypomnicie sobie jak zatańczyć między innymi miejskiego foxtrota, walczyka czy sentymentalne tango, wiejskiego chodzonego, oberka i polkę, europejskie bal folkowe Cercle circassien i Chapeloise oraz kresowego padespańca i karapeta. Tańce te będziemy wykonywali w korowodach, parach, trójkach oraz większych układach tanecznych, zwłaszcza po okręgu.
Opanujemy zasady tańca w metrum nieparzystym na trzy (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym na dwa (rytmy polkowe), tańczenie w parze i w grupie po kole przynajmniej w dwóch kierunkach, wirowanie w układzie otwartym i zamkniętym, oraz stosowanie różnego rodzaju ozdobników.
Podczas naszych warsztatów poprawicie w sobie poczucie rytmu oraz płynność i lekkość w tańcu. Opanujecie zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości.
Opanujecie kroki oraz zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, wykonywanego na potańcówkach, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości.
Będzie to też duża porcja inspiracji, dobrej zabawy, w gronie fantastycznych osób, które przychodzą na nasze warsztaty.
Będzie to również pretekst do poznania się nawzajem, co pomoże Wam do szybkiego znalezienia sobie partnera/partnerki do tańca na najbliższej potańcówce.
Miejsce:
Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie
Zapisy w biurze GOK bądź telefonicznie: 818811099, 608296242.
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie