Przejdź do głównej zawartości strony

Hej zapusty, zapusty,
cały świat się weseli,
nawet w niebie wysokim,
radują się anieli.
Nawet w niebie wysokim
grają skrzypce i basy,
idzie echo kapeli,
hen, na bory i lasy.

Zapraszamy na zabawę w stylu trad & balfolk z muzyką na żywo, wzorowaną na tradycyjnej kujawskiej zabawie ostatkowej zwanej Podkoziołkiem. To radosne świętowanie przed Wielkim Postem na Kujawach poprzedzane było chodzeniem z kozą na czym i my się co roku wzorujemy. Dlatego gorąco zachęcamy w ten wieczór do przywdziania stroju postaci z orszaku kozy lub wzorowanego na ludowym stroju kujawskim, ewentualnie w przygotowaniu kreacji prosimy po prostu kierować się kolorami kujawskimi czyli granatowym, niebieskim (modrym), czerwonym i białym. Na pochód z kozą zapraszamy w sobotę 10 lutego w godzinach od 12 do 14. Podkoziołkiem lub naguskiem nazywano także figurkę chłopca, wyrzeźbioną z kawałka drewna, buraka lub innego surowca. Ten rekwizyt stawiano na talerzu, na który panny były zobowiązane do wrzucenia pieniędzy przeznaczonych dla kapeli przygrywającej w tym dniu dla uczestników zabawy.

Przewidujemy instruktaże przed wybranymi tańcami, moc obrotów dla spragnionych ojczystej tradycji oraz sety balfolkowe.

Do tańca zagrają:
agregandado, Skrzypkowie Dzielni, Nietemperowane rubato ensamble & Janusz Prusinowski.

Porady praktyczne:
Dla wygody swojej i innych tancerzy polecane są buty na płaskim obcasie (niespadające) najlepiej wiązane lub zapinane. Przy żywiołowej muzyce tradycyjnej można rzeczywiście pogubić buty. A ze względu na aurę zimową tym bardziej polecamy buty na zmianę.

Po zakończonym wydarzeniu śledź relację na naszej stronie. Jeśli pojawią się w niej zdjęcia, na których jesteś, a które z jakiegoś powodu nie powinny tam się znaleźć, daj nam znać. Uczestniczenie w naszej zabawie przyjmujemy za zgodę na dokumentowanie naszej działalności i użycie zdjęć lub filmów w promowaniu muzyki tradycyjnej i jej wielbicieli.

Jeśli czujesz się chory, prosimy zostań w domu ze względu na zdrowie swoje i innych uczestników wydarzenia. Czekamy na Ciebie w czasie kolejnych wydarzeń.

Miejsce:
WEJśCIóWKA

Wstęp:
normalny 40 zł
uczniowie, studenci, doktoranci 30 zł (legitymacja)

Z każdego opłaconego wstępu 10 zł jest do wykorzystania w barze korzystając z dobroci menu kawiarni WEJśCIóWKA. Zachęcamy oczywiście do kosztowania specjalnie dla nas przygotowanych przez gospodarzy wypieków i innych specjałów.

Prosimy też o przygotowanie symbolicznych grosików dla groczyka zbieranych w formie tradycyjnej zabawy.

Hej trzeba dać groczykowi
trzeba dać, trzeba dać.
Cały roczek tańcowała,
groczykowi nic nie dała,
trzeba dać, trzeba dać.

Organizator:
n obrotów


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie/Chodzonyzkoza
– Facebook/wydarzenie/Ostatki na ludowo
– Facebook/wydarzenie/W sieci mazurka: KRZYWE RYTMY, KRZYWE DŹWIĘKI 
– Facebook/wydarzenie/pienie k’tradycji
– Facebook/wydarzenie/Na podkoziołek trzeba
– Facebook/wydarzenie/(multi)podkoziołek 2024

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij