Przejdź do głównej zawartości strony

Gdy w naszych progach pojawia się długo wyczekiwany gość, witamy go serdecznie i zapraszamy do wejścia. Po zimowej zawierusze takim wypatrywanym przybyszem jest zawsze wiosna! I chociaż wiemy, że przyjdzie do nas na pewno, warto odpowiednio ją przywitać. Nasi przodkowie robili to za pomocą specjalnych obrzędów, np. gaika. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia. W czasie zajęć dzieci wspólnie przygotują własny gaik i nauczą się kilku dawnych pieśni (kolęd wielkanocnych, pieśni gaikowych). Poznają też tradycyjne wielkanocne i wiosenne zabawy, również te, które wymagają użycia specjalnych rekwizytów.


Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Dla kogo:
dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami

Zapisy:
przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń: https://tiny.pl/dtgsd
Koszt: udział w zajęciach płatny – 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci

Prowadzenie:
Ewelina Prokopiuk – zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych; saksofonistka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białystoku; logopedka i logorytmiczka.


O projekcie
Elementarz tradycji to projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z „Elementarza tradycji”? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi nas on w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.
Podczas odbywających się cyklicznie warsztatów przybliżymy najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju, a kluczem doboru tematów spotkań będzie kalendarz prowadzący nas przez kolejne pory roku, święta i związane z nimi obrzędy oraz zwyczaje. Naszymi przewodnikami będą twórczynie ludowe oraz doświadczeni animatorzy i animatorki specjalizujący się w upowszechnianiu dziedzictwa rzemieślniczego i plastycznego, muzycznego czy tego związanego z dawnymi wierzeniami i przekonaniami na temat otaczającego nas świata.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij