Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na koncert Tancerzy z Gałek k. Przysuchy i Kapeli Agopsowicza, który odbędzie się w ramach cyklu Muzyka tradycyjna na Placu Małachowskiego.

W kolejnej odsłonie cyklu na Placu Małachowskiego wystąpią skrzypkowie i tancerze z Gałek k. Przysuchy w Radomskiem. Ta ziemia – mimo, że obecnie w granicach Województwa Mazowieckiego – to najbardziej na północ wysunięta cześć historycznej Małopolski. Zachowały się tam: starodawna nuta skrzypcowa i taniec, oraz piękny miejscowy dialekt. To społeczność melomanów praktykujących po dziś dzień muzykę swoich ojców.

Dwóm parom tancerzy z Przysuskiego towarzyszyć będzie Kapela Agopsowicza. Współtworzą ją młodzi adepci muzyki tradycyjnej, których kunszt potwierdzają wiejskie śpiewaczki i tancerze. To prawdziwie dzika muzyka. Rytmy trójkowe przeplatają się z dwójkowymi. Ekstatycznemu tańcowi towarzyszą skrzypce, basetla i bęben. Śpiewające tancerki podają tematy muzyczne, które skrzypkowie muszą kunsztownie ograć. Do tańca zaproszą także publiczność.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Miejsce:
Koncert odbędzie się na Placu Stanisława Małachowskiego,
przed siedzibą Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Wstęp bezpłatny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska (edycja 2023) oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, organizatora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij