Kolejna edycja przed nami. Będzie siarczyście i z przytupem…Tym razem na scenie pojawią się dwa fenomenalne składy: Światowce i Oberkas Travel. Czy muzykę ludową da się zagrać w sposób niekonwencjonalny? Na 100% tak!
Zapraszamy do Łowicza, Piwnica Muzeum w Łowiczu, 8 grudnia 2023 roku, godz. 19.00!
Światowce grają do tańca muzykę tradycyjną Polski centralnej, od Wielkopolski aż po Kielecczyznę. Repertuar zespołu pochodzi z wielu regionów: z pogranicza łódzko-kieleckiego (powiaty radomszczański, konecki, włoszczowski), z Radomszczyzny, centralnej Kielecczyzny, południowo – zachodniej Wielkopolski, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, gdzie polska muzyka zawędrowała razem z emigrującymi tam wiejskimi muzykantami.
Muzyka przede wszystkim do tanecznego wirowania, jednak do posłuchu też potrafią ładnie “pogładzić”. Kapela powstała w Poznaniu, a sami muzycy pochodzą z różnych stron Wielkopolski. W graniu do tańca mają spore doświadczenie – w tym jak i innych składach zjechali całą Polskę przygrywając do tańca na potańcówkach i festiwalach. Zabrzmią oberki, mazurki, kujawiaki, poleczki, walczyki, tanga, fokstroty oraz tradycyjne zabawy.
Zagrają i zaśpiewają w składzie
Jasiu Łopatka – akordeon
Jonasz Hałas – trąbka
Karol Majerowski – trąbka
Marcin Małecki – perkusja
Kwartet polski. Oberkas Travel.
Kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów, z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskiej a światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego. Na bazie tzw. oberów rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistyki rdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski Centralnej urodzonych na początku XX wieku- Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców.
Połączenie skrzypiec z fortepianem jazzowym oraz tradycyjnej basetli wiejskiej z zestawem jazzowym jest wyjątkową fuzją pieczołowicie odczytanej tradycji i wpływów ze świata, którym nasiąknęli twórcy kwartetu. Cytowane przez kapelę motywy muzyczne pochodzące z XIX wiecznej wsi polskiej, w ujęciu kwartetu nie tylko nie tracą waloru tradycyjnego ale wchodzą w udany dialog z językiem jazzu i etnicznymi cytatami rytmów Afryki.
Zagrają w składzie:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jan Emil Młynarski – perkusja
Piotr Zabrodzki – fortepian, syntezatory
Piotr Domagalski – basetla
Miejsce:
Piwnica Muzeum w Łowiczu
Plac Stary Rynek 5, Łowicz
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie