Przejdź do głównej zawartości strony

Muzyka taneczna dobry renesansu przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej. MMDC to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości.

Do tańca i posłuchu, zupełnie bez prądu, zagrają:
Antek Hasso – Agopsowicz – skrzypce, śpiew
Jacek Muża – tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew
Wolfgang Niklaus – lutnia oud, koboz, śpiew
Serhij Petryczenko – kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców
Marek Szwajkowski – baraban, bęben obręczowy, śpiew
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew, światłe kierownictwo artystyczne

Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie Króla Heroda, czy zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie je, od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego też, pieśni te w towarzystwie instrumentów przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie.

Skąd w starodawnych, pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?

Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, studiów nad muzyką tradycyjną, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej. Przyjdź, posłuchaj, pomyśl, potańcz.


Miejsce:
Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75 (UWAGA! Cykl przeniesiony do Gmachu Głównego OKO!)

Bilety:
dostępne w kasie OKO lub online: https://bilety.io/tbEwC


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij