Przejdź do głównej zawartości strony

Wraz z Memento Mori Dance Club zapraszamy Państwa na wielkopostne spotkanie śpiewacze zorganizowane wokół wspólnego stołu.

W czasie spotkania zabrzmi muzyka taneczna doby renesansu przechowana w… ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.

Zaśpiewamy starodawne pieśni wielkopostne, o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych czy zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie je od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurków, ukrytych pod strukturą pozornie arytmicznych „ciągliwych” melodii.

W towarzystwie instrumentów śpiewy te nabierają szlachetnego brzmienia dawnych tańców polskich.
Skąd wzięły się rytmy taneczne w pieśniach religijnych? Czy to muzykalność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt polonezów i mazurków? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny idiom w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?
Memento Mori Dance Club poszukuje odpowiedzi na te pytania metodą analiz porównawczych, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej plasującej się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej.

Przyjdź, posłuchaj, weź udział we wspólnych śpiewach.

Zagrają i wspólny śpiew poprowadzą uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaków:
Antek Hasso – Agopsowicz – skrzypce, śpiew
Jacek Muża – kaval, tuba, saksofon sopranowy, śpiew
Wolfgang Niklaus – koboz, lutnia oud, śpiew
Serhij Petryczenko – kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, skrzypce, śpiew
Marek Szwajkowski – baraban, śpiew
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew, kierownictwo artystyczne


Miejsce:
Muzeum w Jarosławiu
Kamienica Orsettich
ul. Rynek 4, Jarosław


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij