Przejdź do głównej zawartości strony

Muzyka taneczna doby renesansu przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.

MEMENTO MORI DANCE CLUB to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości.

Do tańca i posłuchu, zupełnie bez prądu, zagrają:
Antek Hasso-Agopsowicz – skrzypce i śpiew
Jacek Muża – tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew
Wolfgang Niklaus – lutnia oud, koboz, śpiew
Serhij Petryczenko – kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców
Marek Szwajkowski – baraban, bębenek obręczowy, śpiew
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew, światłe kierownictwo artystyczne

Będą pieśni mrożące krew w żyłach: o rzezi niewiniątek, albo o ciężkim losie Świętej Rodziny, ale będą też weselsze historie, jak ta o nieudanej wyprawie Króla Heroda. Wszystkie one, zaliczane do szerokiego zbioru kolęd, czy pieśni bożonarodzeniowych, od setek lat śpiewane były przez lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego też, pieśni te w towarzystwie instrumentów przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie.

Skąd w starodawnych, pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?

Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, studiów nad muzyką tradycyjną, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej. Przyjdź, posłuchaj, pomyśl, potańcz.

* * * * * * * * * * * * * * *

Zapraszamy do korzystania ze smakowitego asortymentu kawiarni Torunianka Café.

Zapraszamy!


Miejsce:
Toruń, Torunianka Café

Wstęp:
normalny 44 PLN
uczniowie i studenci 33 PLN (legitymacja)

Organizator:
n obrotów


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij