Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na święto muzyki tradycyjnej, jakim będzie „Majówka żywej tradycji – dzięki Uczniom!”.

Odbędzie się ono o godz. 17:30, w sobotę – 04.05.2024, w Świetlicy Wiejskiej w Wirze k. Potworowa. Będzie ono miało charakter zabawy tanecznej na dechach, przy muzyce granej na żywo przez kapele.

Wydarzenie będzie wyrazem wdzięczności, ze strony mistrzów tradycji, lokalnych działaczy i mieszkańców z okolic Przysuchy i Radomia, dla ogólnopolskiego środowiska osób – uczniów wiejskich mistrzów, dokumentalistów, animatorów kultury i.in. – którzy zasłużyli się dla ożywienia i zachowania oraz rozsławienia tradycji z tego regionu.

Wszyscy, którzy stanowią to zacne grono, niech czują się serdecznie zaproszeni, jako szczególni goście. Oczywiście zaproszeni są też wszyscy, którzy chcą wspólnie świętować z tej okazji.

Nestor polskiej etnografii, Oskar Kolberg, urodził się na początku XIX wieku w Przysusze. Jego monumentalne dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” zawiera aż dwa tomy pt. „Radomskie” (t. 20 i t. 21). Kolberg zwrócił uwagę, że „oberek w Radomskiem jest grany na szczególnie żywą nutę”. Niewątpliwie miał na myśli zwłaszcza rodzinne okolice Przysuchy.

W II połowie XX wieku w ówczesnym województwie kieleckim, obejmującym także Radomskie, badania terenowe dla Radia Kielce prowadził także Piotr Gan. Owocem jego prac z lat 60. i 70. są ogromne i unikatowe zapisy muzyki wiejskiej.

Na przełomie 70. i 80. działania dokumentacyjne prowadził Andrzej Bieńkowski. Bardzo wiele uwagi poświęcił Radomszczyźnie, szczególnie okolicom Przysuchy i Potworowa.

W latach 1994-96 w warszawskim Klubie Remont odbywał się cykl „Korzenie”, na który były zapraszane wiejskie kapele oraz śpiewaczki i śpiewacy z Polski – w tym też z Radomskiego. Było to przyczynkiem dla organizatorów do nagrań audio i wyjazdów terenowych.

Na przełomie wieków XX i XXI właśnie w te strony trafiają młodzi entuzjaści spoza regionu. Stają się impulsem ożywiającym lokalne dziedzictwo muzyczne. Wiejscy mistrzowie tradycji nagle zyskują grono uczniów z całego kraju; ci odwiedzają ich, żeby uczyć się starych pieśni, melodii, tańców oraz zwyczajów. W ślad za nimi pojawiają się dokumentaliści oraz animatorzy kultury, którzy inicjują wydarzenia oparte o muzykę tradycyjną. To właśnie w Radomskiem odbywają się pierwsze Tabory Tańca, realizowane przez stowarzyszenie Dom Tańca.

Pokłosiem wieloletnich działań jest Radomska Szkoła Tradycji. Staje się ona wzorcem idei Szkół Tradycji, powstających z czasem w innych regionach Polski. Wszystko to przyczynia się do powstania w roku 2014 Akademii Kolberga, która skupia osoby działające na rzecz lokalnych kultur tradycyjnych w całym kraju.

Opisane odrodzenie poprzedziło kilka dekad zanikania tradycji polskiej wsi. Zmiany społeczno-kulturowe w Polsce Ludowej, brak zrozumienia i docenienia własnego dziedzictwa przez kolejne pokolenia, bezwiedne uleganie „postępowej nowoczesności” – sprawiały, że to, co stare, choć stanowiące ważną część naszej tożsamości, odchodziło już w niebyt…

Proces zamierania wiejskiej kultury tradycyjnej został zatrzymany m.in. dzięki nowemu środowisku jej miłośników z różnych części Polski, często z dużych miast. Ich zjawienie się oparte jest o przygodę odkrywania świata polskiej wsi. Towarzyszy mu szczery zachwyt tym, co przechowuje starsze pokolenie. Ta dawka świeżej uwagi staje się siłą na nowo ożywiającą tradycję.

Obecnie nasze regionalne tradycje upowszechniane są nie tylko w innych częściach kraju, ale także za granicą. Wiejscy mistrzowie są zapraszani na festiwale do wielkich miast. Powstają liczne zdjęcia i filmy dokumentujące dziedzictwo obecne we współczesności. Powstają książki, artykuły i nagrania muzyczne. Wiejskie tradycje stanowią natchnienie dla wielu młodych artystów. W zjawiska te wplecione są przyjaźnie i wątki osobiste.

Świadomi tego – mistrzowie wiejskiej tradycji, lokalni działacze i mieszkańcy okolic Przysuchy i Radomia – czujemy wdzięczność uczniom, dokumentalistom i animatorom za ich wielki wkład w nasze życie i naszą kulturę tradycyjną. Niech jej wyrazem będzie wspólne świętowanie podczas tej majówki w Wirze koło Potworowa, na które wszystkich serdecznie zapraszamy!

W imieniu całej społeczności, organizatorzy:

Kazimierz Białek i Ryszard Piecyk z Wiru
Andrzej Jurkowski z Wygnanowa
Jan Wochniak z Kłudna

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij