Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem po raz pierwszy na nowej scenie Polskiego Teatru Tańca.

Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania zaśpiewamy pieśni miłosne kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Na skutek naturalnej izolacji przyrodniczej zachowały się tam najstarsze formy mazowieckiej gwary i muzykalności. Pieśni te wykonywano w skalach wcześniejszych, niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Przekazywano je z ojca na syna, z matki na córkę, wyłącznie w tradycji ustnej. Jest to zachowawczy materiał muzyczny, w którym poza dawnymi skalami używa się manier wykonawczych niespotykanych w innych częściach Polski.

Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga mają charakter nieinwazyny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Ten rodzaj śpiewu nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. W spotkaniach może uczestniczyć każdy niezależnie od stopnia wokalnych umiejętności.

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Od 2017 do 2019 roku prowadził cotygodniową audycję „Muzyczna podróż po Polsce” w radiowej Jedynce. W latach 2019–2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu „Źródła” w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program „Owszem Mazowsze” na antenie TVP3 Warszawa.


Linki do pieśni:
Leciały żurawie
Któż tam po komorze chodzi i łka
Jezu zraniony na me duszne rany
Przyjdzie Panie zaginąć 


Miejsce/organizator:
Polski Teatr Tańca
Poznań, ul. Stanisława Taczaka 8
ptt-poznan.pl…
Facebook/wydarzenie

Bilety:
U 40 PLN / N 70 PLN
link do biletów


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– ptt-poznan.pl…
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij