Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do świetlicy wiejskiej w Kalonce w gminie Pilawa na spotkanie legaczy mazowieckich i jesienną potańcówkę przy mazowieckiej nucie.

Mazowsze Leśne, w tym okolice Kołbieli, a także Kalonka i sąsiedni Gocław to wsie w których do dziś utrzymała się żywa tradycja ogrywania Adwentu na ligawkach* Najstarszym legaczem i wytwórcą tych instrumentów jest tu Stanisław Jałocha (ur.1948) który wychował grono kilkunastu kontynuatorów. Co roku legacze przegrywają się pomiędzy wsiami w mrożne grudniowe poranki.

Spotkanie legaczy w Kalonce będzie okazją do wspólnego świetowania społeczności za stołami i tańców przy muzyce mazowickiej. Oragnizatorami wydarzenia jest Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego oraz Koło Gospodyń „Kaleń” z Kalonki.

Do tańca zagrają: Kapela Mazowiecka, Juliusz Kublik i Antonii Nowicki, Kapela Niwińskiego i Dorosza, Bracia Laszkowscy, warsztaty tańca poprowadzi Grzegorz Ajdacki.

Program:
g.15.00 – przegrywanie się legaczy, konkurs dla młodych legaczy
g.16.00 – opowieści o ligawkach: Piotr Dorosz, Stanisław Jałocha
g.17.00 – 22.00 potańcówka do lokalnej nuty, warsztaty tańców z kołbielszczyzny, poczęstunek przygotowany przez KGW Kaleń

*Ligawka- to archaiczny isntrument dęty, znany na ziemiach polskich już od XI wieku, wyrabiany z wygiętych konarów sosen, lip, . Drążone konary, zaopatrze w ustnik, służy do wydobywania sygnałów.


Organizator:
Kapela Niwińskich

„Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Akademia Kolberga , prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMiT. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij