Przejdź do głównej zawartości strony

Wykonawcy:
śpiewaczki : Justyna Piernik i Beata Oleszek oraz zespół Wowakin w składzie: Paula Kinaszewska- skrzypce i skrzypce barytonowe, głos, Mateusz Wachowiak- akordeon, basy, Bartłomiej Woźniak- cymbały, elektronika, głos

Lamentacje ludowe to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie a’capella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki przetwarzającej dźwięk.

„Lamentacje” – koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przejętych od wybitnych śpiewaczek i śpiewaków ludowych- m.in. Marii Siwiec, Anieli Gmoch, Beaty Oleszek i innych. Są to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i o dziwo w niej pozostały, w niektórych regionach aż do dziś. Przekazicielami tych pieśni są właśnie śpiewaczki i śpiewacy ludowi. Część z nich już nie żyje, ale wielu nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.
Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne.
Chcemy pokazać urodę tych utworów i niezwykłą ekspresję uczuciową zawartą w tekstach. Głosy Beaty Oleszek i Justyny Piernik doskonale oddają bogactwo muzyczne i uczuciowe zawarte w pieśniach pasyjnych zachowując tradycyjny ludowy charakter. Są niezwykłymi instrumentami.

Muzycy zespołu Wowakin – Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak od lat zgłębiają muzykę tradycyjną (m.in. Radomszczyzny) i łączą ją ze współczesną interpretacją w swoich wydawnictwach płytowych i na koncertach. Artyści towarzyszą śpiewaczkom w aranżacjach i improwizacjach instrumentalnych dobarwiając i wzmacniając nastrój i wymowę pieśni. Bartłomiej Woźniak – reżyser dźwięku i kompozytor tworzy elektronikę na żywo w czasie koncertu. Dzięki zaawansowanym technikom dźwięku immersyjnego tworzy iluzje przestrzeni otaczających słuchacza z różnych stron, będących jednocześnie środkiem wyrazu w spektralnej warstwie muzyki, w której kierunek i ruch dźwięku ma znaczenie muzyczne. Naturalne dźwięki otoczenia: lasu, łąki, kościoła, przetwarzane i ewoluujące w czasie nieoczywiste przestrzenie, ruchome pogłosy i powtórzenia, przetwarzane dźwięki głosów i instrumentów będą elementami utworów i pieśni.


Miejsce:
Studio Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Jacka Kaczmarskiego 59, Warszawa

Bilety w cenie 40 zł

Bilety można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia sklep.polskieradio.pl,
na stronie www.bilety24.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego godzinę przed koncertem.


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij