Przejdź do głównej zawartości strony

Laboratorium Zabaw Tradycyjnych zaprasza osoby zainteresowane i związane z muzykoterapią do poznania i aktywnego udziału w tradycyjnych zabawach dziecięcych. Podczas pracy warsztatowej osoby uczestniczące będą odkrywać terapeutyczne, rozwojowe i integracyjne walory zabaw tradycyjnych.

UWAGA! Zapisy już tylko na listę rezerwową. Wciąż można się zapisać na warsztaty, które odbywają się w sobotę, 28 września. Więcej informacji:
muzykatradycyjna.pl/kalendarz…

Warsztaty opierać się będą na zróżnicowanym repertuarze, tworzonym tradycyjnie przez, dla i z dziećmi. Zabawy te przez wieki były rozwijane i modyfikowane w odpowiedzi na potrzeby, zainteresowania i kreatywność ich twórców. Podczas pracy poszukamy wspólnych cech tradycyjnego folkloru i muzykoterapii Nordoff Robbins – zwanej także muzykoterapią kreatywną.
Osoby uczestniczące będą miały okazję poszerzyć swój warsztat pracy o aktywności oparte na tradycyjnym folklorze. Aranżowanie ich w sposób improwizowany pomoże w doskonaleniu umiejętności kompozycyjnych i rozwoju elastyczności w pracy terapeutycznej.

Uczestnictwo w warsztatach wiąże się z ćwiczeniami fizycznymi i śpiewem. Zachęcamy, aby zadbać o wygodny ubiór i obuwie oraz wodę. Wiedza i doświadczenie na temat kultury tradycyjnej nie są wymagane.

Do kogo skierowany jest warsztat?

Do osób studiujących muzykoterapię, wykwalifikowanych muzykoterapeutek_tów oraz osób zainteresowanych tą formą terapii.

Kto prowadzi?

Karolina Ociepka — językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej.

Marta Urban-Burdalska — psycholożka (UMCS), edukatorka, trenerka warsztatu grupowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej oraz w gabinecie. Realizuje warsztaty rozwojowe, psychoedukacyjne, uważnościowe dla dzieci, młodzieży, rodziców, edukatorów i wychowawców. Tworzy programy i projekty w obszarze muzyki tradycyjnej, m.in. Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych w Olsztynie, Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”, „Introit”, „Kim jesteś? Jestem muzyką”. „Ciało jako instrument”.

Marta Domachowska — etnolożka (UMK), uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów, edukatorka w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prowadzi zajęcia edukacyjne, warsztaty taneczne i spotkania śpiewacze dla dzieci i dorosłych, warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla nauczycieli i animatorów oraz imprezy umuzykalniające dla rodzin. Współzałożycielka grupy „n obrotów” i Forum Muzyki Tradycyjnej, redaktorka portalu muzykatradycyjna.pl

Dominika Dopierała — muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Autorka publikacji z zakresu muzykoterapii, prowadzi szkolenia i superwizje dla muzyków, muzykoterapeutów i specjalistów z dziedzin pokrewnych. Założycielka Fundacji Nordoff Robbins Polska. Prowadzi otwarte sesje muzykoterapii w przestrzeniach publicznych.

Warsztaty są częścią projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej, w którym już po raz kolejny sprawdzamy, w jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi. Laboratorium to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, którego celem jest analiza tradycyjnych zabaw dziecięcych pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadanie ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Tym samym celem projektu jest również promowanie aktywnego korzystania z kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi.

W pierwszej, pilotażowej edycji projektu powstały przydatne materiały: karty zabaw, podkasty, nagrania do praktycznego wykorzystania w pracy z różnymi grupami i w kontakcie indywidualnym – można je znaleźć tutaj:
https://muzykatradycyjna.pl/…/laboratorium-zabaw…/

Więcej o założeniach projektu i jego celach można przeczytać tu:
https://muzykatradycyjna.pl/…/laboratorium-zabaw…/


Kiedy?
29 września 2024 (niedziela)
10.00–18.30 – warsztat z przerwami kawowymi i obiadową

Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Ile to kosztuje?
100 zł – za udział w warsztatach – po otrzymaniu potwierdzenia zapisu należy uiścić kwotę na wskazane w mailu konto bankowe. wpłata ta ostatecznie rezerwuje miejsce na warsztatach

Zapisy poprzez formularz rekrutacyjny:
https://forms.gle/nC9AdbMQDNYeHav69
UWAGA! Zapisy już tylko na listę rezerwową. Wciąż można się zapisać na warsztaty, które odbywają się w sobotę, 28 września (link do wydarzenia – https://www.facebook.com/events/1199438167873267)

Liczba miejsc ograniczona

Koordynacja i kontakt:
Katarzyna Rosik, [email protected]

Organizator:
– Forum Muzyki Tradycyjnej – organizacja powołana przez praktyków tradycyjnego śpiewu, muzykowania i tańca w celu wzajemnej współpracy na rzecz kontynuacji polskiej muzyki wiejskiej oraz wspólnej reprezentacji środowiska.

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
Facebook/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
Facebook/etnomuzeum.torun
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
Facebook/MuzykaNieskonczona
– Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
miasto-ogrodow.eu
Facebook/2016katowice
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
Facebook/malykolberg
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Fundacja Nordoff-Robbins
Facebook/NordoffRobbinsPolska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij