Przejdź do głównej zawartości strony

Z tęsknoty za kukułką i słowikiem zapraszamy na koncert starych wiejskich pieśni, których te wiosenne ptaki są stałymi bohaterami. Zaśpiewa je po polsku i ukraińsku oraz w dialektach pogranicza Ania Jurkiewicz. Spośród skrzydlatych pojawią się także pszczoły, obecne w wielu archaicznych kolędach.

Pieśni z udziałem pszczół i ptaków będą się przeplatać z kolażami z dźwięków złowionych w locie. Będzie można usłyszeć kompozycje zawierające m.in. głosy wielu gatunków ptaków, odgłosy owadów, wody, ognia i starych urządzeń gospodarskich.

Anna Jurkiewicz – artystka dźwiękowa i interdyscyplinarna, śpiewaczka. Prowadziła badania etnograficzne wśród staroobrzędowców w Delcie Dunaju i śpiewaczek pogrzebowych na wschodnim Mazowszu. Wykonuje muzykę tradycyjną i współczesną. Jako performerka i wokalistka brała udział w performansach, spektaklach i koncertach, współpracując m.in. z Bogną Burską, Zorką Wollny, Dobrawą Borkałą, Edką Jarząb i Gęba Vocal Ensemble. Śpiewała w zespołach Starorzecze, Sekunda Mała, Wołyń w
Pieśniach.

Czerpie z archiwów nagrań muzyki wiejskiej z różnych regionów Polski i Ukrainy, eksplorując różnorodność ekspresji głosu w muzyce przekazywanej ustnie. Interesuje ją
wytwarzanie kolektywnego dźwięku, jego cielesność i działanie w produkowaniu pamięci, zbiorowych i indywidualnych przeżyć. Pracuje z formą kołysanki poza kontekstem rodzicielstwa, traktując ją jak narzędzie komunikowania troski i więzi. Zbiera i wykonuje pieśni weselne, pogrzebowe, liryczne i inne. Prowadzi warsztaty śpiewu.

Używa słuchania i głosu jako sposobu interakcji z różnymi krajobrazami na powierzchni i pod ziemią: od drgań i dudnień kanałów miejskich do utopijnej, poza-ludzkiej ciszy jaskiń. Bada formy i przestrzenie akustyczne tworzone przez podziemny obieg wody. Praktykuje field recording. Używa nagrań krajobrazów dźwiękowych, tworząc podcasty,
audioprzewodniki i muzykę. Podczas pobytów w jaskiniach poznaje podziemne ekosystemy, tworząc materiały i instalacje audiowizualne.

Jest współinicjatorką Ziemskiego Lamentu, działania z nurtu artaktywizmu, w którym pieśni żałobne z wiejskich tradycji podlegają recyklingowi i reinterpretacji jako strategia zbiorowego przeżywania emocji związanych z katastrofą klimatyczną. Jako członkini zespołu Garstka Ziemi śpiewa w czasie ceremonii pogrzebowych.

Miejsce:
Perehod – magia przejścia
Pieszowola 13/3, Sosnowica, woj. lubelskie

Wstęp:
zrzutka do kapelusza (sugerowana cegiełka od 25 zł wzwyż)

Informacje dodatkowe:
Weźcie ze soba kapciochy, cos do picia i jedzenia tez mozna sobie zabrać

Po koncercie w Pieszowoli odbywają się weekendowe warsztaty śpiewu, zapraszamy:
LINK : https://fb.me/e/2KLZK2fh7

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij