Przejdź do głównej zawartości strony

Kujawiaki to tańce piękne i bardzo romantyczne ale zarazem także ze względu na specyficzny rytm dość trudne do zatańczenia. Wymagają czasu by dobrze weszły w nasze nogi. Charakterystyczne dla nich tempo rubato, sprawia, że możemy je zatańczyć poruszając się w specyficzny „oddychający” sposób.

Historycznie związane są z takimi regionami jak Kujawy, Łęczyckie oraz północne Mazowsze jednak obecnie znane są niemal w całej Polsce. Pomimo to w każdym regionie tańczone są nieco inaczej. W jednych krok jest bardziej chodzony w innych bardziej posuwisty i falujący, a w jeszcze innych, w których zatracono tempo rubato do melodii kujawiaków po prostu się „walcuje”.

Prócz kroków podczas naszych warsztatów będziemy uczyć się także charakterystycznego dla kujawiaków wirowania w parze na kseb i odsib, rubatowego „oddychania” oraz stosowania różnych prostych ozdobników.

Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często „garniturem”. Na Kujawach garnitur taki nazywany był „kujawiakiem”. Składał się z trzech, następujących bezpośrednio po sobie tańców granych w coraz szybszym tempie: chodzonego – kujawiaka właściwego – oberka. Tańce te przenikały się niemal niepostrzeżenie jeden w drugi.

Co ciekawe muzyce i tańcom z Kujaw bliskie są rytmy, które odnajdziemy w bardzo popularnych skandynawskich tańcach parowych m.in. w szwedzkiej polska oraz slängpolska.

🔳 W trakcie naszych warsztatów opanujecie kroki i zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, wykonywanego na potańcówkach, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości.
🔳 Nasze warsztaty można potraktować też jako praktykę taneczną albo zajęcia fitnes, podczas których poznamy nowe osoby i spędzimy czas w miłej atmosferze, a przy okazji pozbędziemy się zbędnych kalorii przy polskiej muzyce tradycyjnej.
🔳 Podczas warsztatów pojawią się ćwiczenia rytmiczne, dzięki którym wyrobicie w sobie poczucie rytmu, koordynację ruchową, wzmocnicie tężyznę fizyczną oraz nadacie swoim ruchom tanecznym siłę, płynność i lekkość .
🔳 Będzie to też duża porcja inspiracji, dobrej zabawy i miłego spędzenia czasu wolnego w gronie fantastycznych osób, które przychodzą na nasze warsztaty.
🔳 Będzie to również możliwość poznania ciekawych osób, co pomorze Wam w szybkim znalezieniu sobie partnera/partnerki do tańca przy wszelkich okazjach, podczas których pojawi się muzyka tradycyjna.


Prowadzący:
Piotr Zgorzelski

Dla kogo:
poziom początkujący i średnio zaawansowani
Warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 15 roku życia.

Miejsce:
MSK: Niciarniana – Dom Kultury Ariadna
Adres: Niciarniana 1/3, 92-208 Łódź

Terminy:
9/ 16 / 23 / 30 kwietnia ( poniedziałek) od godz. 19.15 – 20.45
(4 SPOTKANIA)

Koszt:
100 zł od osoby
UWAGA! Opłata dotyczy całego cyklu warsztatowego – 4 spotkania. Nie ma zapisów na pojedyncze warsztaty!

Zgłoszenia i opłaty:
UWAGA ! Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie mailowe na adres:
[email protected] oraz WNIESIENIE OPŁATY bezpośrednio na miejscu,

lub w formie przelewu na konto nr:
Millenium Bank 39 1160 2202 0000 0005 0750 5363
W tytule: DK Ariadna +imię i nazwisko+nazwa zajęć (Kujawiak – tańce polskie)

Kontakt:
Telefon 42 678 47 41
Email [email protected]

Co ze sobą zabrać:
Coś do picia, wygodny strój + podkoszulek na zmianę i obuwie z twardą najlepiej skórzaną podeszwą.
Ze względu na wiosenne warunki NALEŻY WZIĄĆ OBUWIE na zmianę.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij