Babski Comber to rytuał, który w polskiej kulturze ludowej stanowi strzęp tradycji kręgowej. W wielu regionach Polski w okresie karnawału, inaczej zwanego zapustami, odbywały się niedostępne dla mężczyzn i dzieci spotkania kobiet. Miały często one charakter suto zakrapianej, rubasznej imprezy.
Był to okres roku, w którym kobiety bardziej hucznie świętowały. W Krakowie ze zwyczajem tym związane jest podanie o wójcie z podkrakowskich Piasków, który gnębił przekupki. W dniu jego śmierci i w każdą jej rocznicę krakowskie baby targały słomianą kukłę na Rynek i paliły ją, tańcząc przy tym, śpiewając oraz dokuczając mijanym mężczyznom.
Tematem przewodnim tegorocznego Babskiego Combra jest KOBIETA RZEKA!
Combrowy rozkład jazdy:
𝟖 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨– wykład „Obrzędy i rytuały w życiu człowieka oraz społeczności, czyli jak współcześnie biologia przenika się z kulturą.” Joanna Łucja Cichoń
https://muzeumkrakowa.pl/…/obrzedy-i-rytualy-w-zyciu…
𝟏𝟏 𝐢 𝟏𝟖 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 – warsztaty tańca tradycyjnego z Joanna Łucja Cichoń
https://muzeumkrakowa.pl/…/warsztaty-tanca-tradycyjnego…
𝟏𝟐 𝐢 𝟏𝟗 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 – warsztaty śpiewu tradycyjnego z Katarzyna Chodoń
https://muzeumkrakowa.pl/…/krakowskie-piesni-combrowe…
𝟐𝟐 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 – śpiewogranie na Starym Kleparzu
https://muzeumkrakowa.pl/…/zapowiedz-krakowskiego…
𝟐𝟓 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 – Warsztaty na rozśpiewanie. Na ludowo – PRÓBA GENERALNA. Warsztaty na rozśpiewanie
https://muzeumkrakowa.pl/…/warsztaty-na-rozspiewanie-na…
𝟐𝟔 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 – wykład „Krakowski karnawał kobiet. O Babskim Comber w dawnym Krakowie” dr Andrzej Szoka
https://muzeumkrakowa.pl/…/krakowski-karnawal-kobiet-o…
1 marca – Wielki Finał! Pochód ze Starego Kleparza i potańcówka na Rynku Głównym.
https://muzeumkrakowa.pl/…/final-krakowskiego-babskiego…
●
Grande Finale Babskiego Combra!
Harmonogram:
14:00 – oficjalne otwarcie Babskiego Combra na Starym Kleparzu, wspólny taniec i śpiew z uczestnikami oraz przechodniami, akompaniament heligonka i baraban.
14:20 – przejście Plantami wraz z wyłaniającymi się muzykami, którzy falami dołączają do pochodu wzmacniając moc dźwięku.
14:30 – przystanek na Placu Szczepańskim, przedstawienie I Marszałkini Babskiego Combra, obtańcowanie oraz ośpiewanie Miedzianny (pomnika przekupki).
14:40 – przejście z muzyką i śpiewem na Rynek Główny ulicą Szczepańską
14:45 – wejście do Sukiennic chodzonym od strony linii A-B, przejście wzdłuż całego pasażu, potem wyjście środkowym portalem w kierunku ul. Szewskiej
14:50 – rozpoczęcie potańcówki animowanej przez Joannę Cichoń
Prowadzenie pochodu: Katarzyna Chodoń i Joanna Łucja Cichoń
Kapelmistrzyni: Żaneta Seweryn
Katarzyna Chodoń – Folklorystka, śpiewaczka, edukatorka polskich tańców i pieśni tradycyjnych. Absolwentka V Studium Folklorystycznego w MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Odznaczona Medalem Św. Krzysztofa Muzeum Krakowa w dziedzinie Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów (2023). Stypendystka MKiDN “Kultura w Sieci” z projektem „Bestiariusz Krakowski” (2020), Miasta Kraków „Kultura Odporna” (2021). Instruktorka śpiewu i tańca tradycyjnego w Teatrze Złoty Róg przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic. Liderka zespołu Kapela Kasi Chodoń. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie.
Joanna Łucja Cichoń – tancerka i instruktorka tańca, w tańcach tradycyjnych zanurzona od dwudziestu pięciu lat, Stypendystka Miasta Krakowa z programem „Krakoskie Dziady”, pedagożka i terapeutka Gestalt, trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem.
Dołączajcie do nas licznie! Chcielibyśmy, żebyście byli równymi nam bohaterami i współtwórcami tego wydarzenia! Być może uda Wam się wpleść swoje przyśpiewki, swoje kroki i pobawić się z nami na końcówce karnawału. Niech w ten rok dobrze się Wam szczęści i w majętności i w miłości!
Każdy może się przyłączyć! Nie musisz znać polki, krakowiaka czy przyśpiewek, czy pieśni, otrzymasz tekst, z nami nauczysz się w działaniu. A i jak się nie nauczysz to przyjemnie się poczujesz i pożartujesz.
Do zobaczenia!