Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert! MEMENTO MORI DANCE CLUB to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości.


Starodawne pieśni maryjne, zaduszne a nawet wielkopostne obfitują w rytmy taneczne, głęboko ukryte pod strukturą pozornie arytmicznych „ciągliwych” melodii. W towarzystwie instrumentów śpiewy te nabierają szlachetnego brzmienia dawnych tańców polskich.
W czasie spotkania zabrzmi muzyka taneczna dobry renesansu przechowana w… ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej. Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o np. o zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie je, od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów.
Skąd wzięły się rytmy taneczne w pieśniach religijnych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt polonezów i mazurów? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny idiom w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?
Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej.
W wielkim poście proponujemy spotkanie śpiewacze zorganizowane wokół wspólnego stołu, przeplatane uroczystymi polonezami. Przyjdź, posłuchaj, weź udział we wspólnych śpiewach.

DO TAŃCA I POSŁUCHU, ZUPEŁNIE BEZ PRĄDU, ZAGRAJĄ:
Antek Hasso-Agopsowicz – skrzypce, śpiew
Jacek Muża – tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew
Wolfgang Niklaus – lutnia oud, koboz, śpiew
Serhij Petryczenko – kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców
Marek Szwajkowski – taraban, bębenek obręczowy, śpiew
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew, światłe kierownictwo artystyczne


Miejsce:
Ośrodek Wystawienniczo-Konferencyjny Kasztel
Szymbark

Wstęp:
10 zł


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij