Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszam na dwugodzinne spotkanie z kołysankami – tradycyjnymi pieśniami do snu. Spotkanie, naukę i śpiewanie kołysanek.

W dawnych czasach śpiewano dzieciom kołysanki nie tylko po to, by je usypiać, ale także, a może przede wszystkim – aby uchronić je przed złem. Ciemne siły zagrażały dziecku zewsząd, a szczególnie w mrocznej porze, podczas snu, nazywanego nawet „małą śmiercią”. Wierzono, że podczas snu dusza oddziela się od ciała i podróżuje, aby powrócić przy obudzeniu. Życie – śmierć – życie i tutaj przejawiało swój odwieczny cykl.

Dla naszych przodków otaczający świat był pełen niewytłumaczalnych, groźnych i wrogich sił, i bez odpowiedniego podejścia do nich przeżycie było niemożliwe. Ludzie czuli się szczególnie bezbronni podczas snu. Niemowlęta, które jeszcze nie były w stanie obronić się same, w nocy były całkowicie bezbronne. Aby chronić swoje dziecko, matka śpiewała o jego śmierci, oszukańczo dając w ten sposób znać złym mocom, czekającym na swoją zdobycz, że dziecko już umarło, a to oznaczało, że nie muszą już przychodzić po nie we śnie. Byłyby-ż więc te szczególne kołysanki rodzajem rytualnego „zamawiania” (zamawianie – słowna formuła, która, zgodnie z przesądami, ma moc magiczną, ochronną lub uzdrawiającą)?

Na warsztatach poznamy też różne, inne rodzaje kołysanek – tego szczególnego obszaru folkloru, w którym odbija się historia naszych przodków, ich wierzenia, ich rozumienie świata oraz specyficzna logika, która każe nie tylko uspokoić maleństwo, ale też go ochronić i przygotować do życia w otaczającym świecie.

Warsztaty prowadzi Barbara Wilińska

Ten warsztat jest częścią wydarzenia
Życie Śmierć Spotkanie II
25.03–13.04.2022
sylwiawojcik.pl…

Kiedy:
26.03.2022 r.
godz. 11:00–13:00

Miejsce:
Poznań, blisko Starego Rynku
(dokładny adres podamy po zapisie)

Koszt:
50 zł

Jeśli chcesz zapisać się na ten warsztat, skontaktuj się bezpośrednio z prowadzącą:
[email protected]

Tu możesz poczytać o nim więcej, możesz się też zapisać na „pakiet” wykładów i inne warsztaty:
sylwiawojcik.pl…


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij