Przejdź do głównej zawartości strony

Nie każda kolęda opowiada o Bożym Narodzeniu. W kulturze ludowej ważne miejsce zajmowały także tzw. kolędy życzące, będące śpiewanym winszowaniem dla gospodarza, gospodyni, chłopca lub dziewczyny. W tekstach tych charakterystycznych utworów odnajdujemy życzenia zdrowia, dobrych plonów, czy ożenku i zamążpójścia.

Jedną z grup, która zna i wykonuje kolędy życzące skierowane do panien, jest Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej (pow. biłgorajski, woj. lubelskie).

W czasie spotkania śpiewaczego poznamy i zaśpiewamy wybrane kolędy pochodzące z prezentowanego przez Zespół repertuaru, m.in. te zaczynające się od słów „W moim ogródeczku rośnie jabłoneczka”, „Wybierajże się, nadobna Marysiu, powoli” czy „Poszła Kasieńka nad Dunaj po wodę”.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Biogram zespołu
Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej

Na pomysł zawiązania męskiego zespołu w Bukowej wpadł Krzysztof Malec w 2014 r., i wtedy to po raz pierwszy panowie (męska część zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej) zaśpiewali u siebie podczas „Bukowskich Jagodzianek”.

W 2015 r. zebrali się ponownie, żeby spróbować swoich sił w repertuarze tradycyjnym w eliminacjach do festiwalu w Kazimierzu. Sukces odniesiony podczas eliminacji powiatowych w Obszy, a następny na eliminacjach wojewódzkich w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprowadził Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej na 49. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tam kawalerskie kolędy życzące przyniosły im I nagrodę. Sukces na OFKiŚL w Kazimierzu powtórzyli w 2019 r., po trzyletnim okresie karencji, ponownie zdobywając I nagrodę. W 2023 r. zespół po raz trzeci wystąpił w Kazimierzu, zdobywając tym razem najwyższe wyróżnienie tego Festiwalu, czyli Basztę.

Znaczącym sukcesem zespołu była także III nagroda na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2018 w Zebrzydowicach, a w 2021 r., w tym samym konkursie on-line zdobyli wyróżnienie.

W skład Męskiego Zespołu Śpiewaczego wchodzą: Krzysztof Malec, Henryk Głowa, Piotr Ostrowski, Robert Sędłak, Tadeusz Małysza, Józef Małysza, Marian Pawelec i Jerzy Odrzywolski.


Kiedy: 14 grudnia 2024 r. (sobota), godz. 16.00-19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla mężczyzn w wieku 18+
Zapisy: przez formularz online https://tinyurl.com/24kr2jfl. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny

Organizator:
Warsztaty Kultury
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij