Przejdź do głównej zawartości strony
Żoliborski Dom Kultury ma przyjemność zaprosić na kolejne wydarzenie z cyklu Weekend z Rękodziełem – tym razem zagłębimy się w kulturę ludową Mazowsza!
Więcej o warsztatach w głównym wydarzeniu: https://fb.me/e/5pUwUSSMZ
W trakcie dwudniowego wydarzenia zagrają dla nas dwa wyjątkowe zespoły – Kapela Niwińskich i Kapela Dziki Sad! Zapraszamy małych i dużych – wstęp wolny!

🔴20 KWIETNIA / SOBOTA
➡️ 13:00–16:00 / KAPELA NIWIŃSKICH – Zabawy z wiejskiego podwórka
➡️ audycja słowno-muzyczno-taneczna dla wszystkich
➡️ Wstęp wolny

Zajęcia muzyczno – taneczne poświęcone są grom i zabawom, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na polskiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Wyliczanki, tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Przygotowaliśmy zabawy adresowane do najmłodszych takie jak: Kokoszka, Mak, Pan Zelman, a także tańce -zabawy z Mazowsza takie jak mazurek, trojak czy poleczka. Nasze zajęcia będą okazją do kontaktu z żywą muzyką i okazja do poznania polskiej muzyki tradycyjnej.

Prowadzonym przez nas zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, basów, bębna obręczowego, barabanu – instrumentów typowych dla dawnych, mazowieckich kapel. Warsztaty poprowadzi rodzinna kapela Niwińskich tj. Agnieszka i Mateusz Niwińscy wraz z Igą Wasilewską. To doświadczeni muzycy z wiejskiego podwórza, dokumentujący i praktykujący od lat
muzykę tradycyjną Polski centralnej, aktywni uczestnicy polskiej sceny In Crudo, uczestnicy licznych koncertów, potańcówek, festiwali.

🔴21 KWIETNIA NIEDZIELA
➡️ 12:00–14:00 / KAPELA DZIKI SAD
➡️ Wstęp wolny

Kapelę Dziki Sad tworzą muzykanci: Michał Olchowik – harmonia pedałowa, Agnieszka Zielewicz –basetla/ śpiew, Paweł Zielewicz – bębenek obręczowy/ baraban. Większość instrumentarium zostało wykonane w warsztacie Pana Piotra Sikory, wiejskiego muzykanta i budowniczego instrumentów ludowych. Zespół bazuje na tradycyjnym repertuarze Puszczy Zielonej, czerpiąc materiał źródłowy z nagrań archiwalnych i zgromadzonych przez siebie materiałów.

Członkowie Kapeli jeżdżąc po kurpiowskich wsiach, uczą się bezpośrednio od śpiewaków i muzykantów – utrwalają in crudo pieśni z przekazu ustnego oraz muzykę w jej oryginalnym brzmieniu. W swoim repertuarze mają tradycyjne utwory kurpiowskie: m.in.: okrąglaki, powolniaki, fafura, żurawia, starą babę oraz oberki i polki oraz pieśni leśne, zalotne, weselne.


Wstęp:
wolny

Miejsce:
Fort Sokolnickiego
ul. Stefana Czarnieckiego 51, Warszawa


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij