Przejdź do głównej zawartości strony

Województwo Podkarpackie zaprasza na święto kultury Lasowiaków, czyli drugą edycję Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą od 4 do 18 września 2022 roku, głównie w weekendy, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru.

W podróży po ziemi Lasowiaków sięgniemy po motywy związane z codziennym życiem tej grupy etnograficznej, w tym wyeksponujemy rzemiosła: garncarstwo, wikliniarstwo, maziarstwo, flisactwo, zabawkarstwo i inne. Pokażemy specyfikę kuchni lasowiackiej opartej na naturalnych produktach pozyskanych z uprawianej ziemi i z zasobów lasu. Będziemy bawić się i tańczyć w rytm muzyki lasowiackiej, śpiewając lasowiackie pieśni i przyśpiewki. Podczas festiwalu odbywać się będą tematyczne warsztaty, pokazy, plenery i konkursy.

Festiwal ma charakter otwarty a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Organizatorem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie, które do współpracy zaprosiło 10 operatorów: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie – Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu oraz dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w 12 miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.
Festiwal rozpocznie się 4 września mszą św. lasowiacką w Porębach Dymarskich i oficjalnym otwarciem w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Więcej informacji, w tym szczegółowy program, na stronie www.lasowiacki.pl

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij