Astroūna (Mińsk, Białoruś) i Z Lasu (Warszawa, Polska) zapraszają w podróż w czasie i przestrzeni.
Od stuleci na wsiach Białorusi rozbrzmiewa hukanie, czyli obrzędowe przywoływanie wiosny. Słychać także wielkanocne kolędy, śpiewane podczas pochodów wołoczebników, pieśni związane z obrzędem strzały i opowieści o zwycięstwie Świętego Jerzego nad smokiem. Krążą wiosenne korowody.
Na Polesiu ukraińskim i białoruskim na Święto Trojcy wykonywany jest obrzęd wodzenia kusta. Po nim następuje rusalny tydzień, kiedy śpiewane są mające moc ochronną pieśni, wyprowadzające rusałki poza tereny siedzib ludzkich.
Ten trwający od wczesnej wiosny do początku lata niezwykły czas bogaty jest w obrzędy i zwyczaje. Przeprowadzimy Was przez niego ścieżką pieśni.
●
ASTROŪNA
zespół założony w 2019 r w Mińsku, przez ludzi zakochanych w tradycyjnej muzyce białoruskiej. Grupa wykonuje archaiczne pieśni w tradycyjnej manierze śpiewu, zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie starobiałoruskich instrumentów. Są to między innymi lira korbowa, dudy, cymbały młoteczkowe, dudka (fujarka), skrzypce. Prezentuje repertuar ze wszystkich regionów etnograficznych Białorusi i z etnicznie białoruskich obszarów przygranicznych.
Z LASU
zespół tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, w różnych składach i kapelach. Śpiewają tradycyjne pieśni z Polesia, z terenów Ukrainy i Białorusi. Jeżdżą tam w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Jagny Knittel.
●
Po koncercie zapraszamy do rozmów i wspólnego świętowania.
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20
Wstęp:
30 zł (25 zł studenci)
Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.
Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie