Przejdź do głównej zawartości strony

Hajda Banda / Гайда Банда powraca do Warszawy!
2024–06–16, niedziela, 18:00
scena plenerowa na ul. Stalowej – III Święto Stalowej
WSTĘP WOLNY

O zespole:
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W składzie zespołu usłyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie „podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa”. Jak opisał to 92-letni mieszkaniec podlaskiej wsi Dubicze Cerkiewne oglądający koncert zespołu, Hajda Banda gra „jak koliś” (jak dawniej). A według 4-latki z Białegostoku, „Hajda Banda gra pięknie jak gwiazda na niebie, wesoło, radośnie.”.
24 lutego 2023 r. nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana „Hajda!”. Album zajął III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 oraz III miejsce w plebiscycie publiczności Wirtualne Gęśle na najlepszą płytę z muzyką folkową 2023. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej.
W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Hajda Banda / Гайда Банда powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej i od tego momentu zagrała ponad 70 koncertów w Polsce i poza jej granicami. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Kapela Brodów, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.

Linki:
www.facebook.com/hajda.banda
www.instagram.com/hajda.banda
https://vm.tiktok.com/ZMLME7DEe/

Video:
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij