Przejdź do głównej zawartości strony

Cztery dni koncertów i potańcówek, najlepsze kapele wiejskie, ponad 30 godzin warsztatów tańca, śpiewu, gry na instrumentach, zajęcia dla dzieci, Targowisko Instrumentów, a na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. Nadciąga gorący, wiosenny karnawał – czternasty już festiwal Wszystkie Mazurki Świata, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. 

Przeczytaj o planach na tegoroczną edycję:
Świętowanie wiosny — rozmowa z Januszem Prusinowskim

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata rusza już 26 kwietnia. Czeka nas radosna zabawa, dla młodszych, starszych i dzieci, która przy okazji pozwala odkrywać nowe obszary – poznawać dawną muzykę wiejską, dziś zupełnie już nieznaną lub znaną w postaci zniekształconej. Zapraszani są tu wybitni,doświadczeni muzykanci, którzy pamiętają czasy roztańczonych wesel i potańcówek. To Mistrzowie, otoczeni dziś gronem pasjonatów, uczniów i kontynuatorów.

Młodzi uczniowie (w tym roku w wieku między 17 a 47 lat)pokażą swoje umiejętności podczas koncertu Stara Tradycja (26 kwietnia). Będzie to finał konkursu, w którym od 12 lat wyłaniani są najlepsi młodzi śpiewacy i najlepsze kapele. Najlepsi nie tylko technicznie, ale i pod względem dotarcia do korzeni, zrozumienia języka muzyki tradycyjnej.

W czwartek (27 kwietnia) na festiwalowej scenie zabrzmi muzyka południowego Mazowsza / północnej Małopolski. W koncercie „Muzyka od Szydłowca”, regionu gdzie jeszcze grają do tańca kapele z harmonią pedałową, skrzypcami i barabanem, usłyszymy kapelę braci Adamczyków (niegdyś weselną) oraz ich uczniów, którzy stali się już partnerami mistrzów.

Koncert „Pogranicze bez granic” (28 kwietnia) wypełni muzyka z kierunku północno-wschodniego -z Suwalszczyzny, z Grodzieńszczyzny i sąsiednich regionów Białorusi. Wystąpią zespoły Pogranicze z Szypliszk, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Koliśnija z Mińska i Poniemnie, które śpiewa repertuar przywieziony z terenów dorzecza Niemna.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to raj dla chętnych do tańca. Codzienne potańcówki w klubach festiwalowych, nauka tańców na warsztatach i wreszcie sobotnia, gorąca Noc Tańca. Chętnych do tańca są setki i ciągle ich przybywa. Zagrają im kapele z wielu regionów Polski a także z Austrii, Ukrainy (Hudaki Village Band, US Orchestra), Szwecji i Białorusi.

Barwną częścią festiwalu jest Targowisko Instrumentów (sobota, 29 kwietnia). Od godz. 11 do 18 w Fortecy na ul. Zakroczymskiej 12 można będzie podziwiać dzieła blisko 120 wystawców, m.in. z Polski, Słowacji, Niemiec, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie wynalazki. Będą wśród nich cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, a także – klawesyny, szpinety, czelesta. Będzie czym się zachwycić.

Na najmłodszych czekają Małe Mazurki –zabawy, muzyka, opowieści, tym razem pod hasłem – „Zrób to sam”. Będą powstawać wycinanki, papierowe kwiaty i film animowany. W Państwowym Muzeum Etnograficznym (27 kwietnia) i podczas Targowiska Instrumentów. W sobotę w Fortecy zagrają 3 liczne grupy muzykujących dzieci – Wesołe Mazurki z Pragi, Orkiestra Radości i Krajeczka. To najlepsze świadectwo wielopokoleniowej atrakcyjności muzyki tradycyjnej.


PROGRAM
UWAGA! Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilku różnych miejscach.

ŚRODA, 26 KWIETNIA
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Godz. 19.00–21.00
KONCERT – finał konkursu Stara Tradycja
Wystąpią laureaci konkursu.

Godz. 21:30–01:00
KLUB FESTIWALOWY

CZWARTEK, 27 KWIETNIA

Godz. 16.30–18.00
MAŁE MAZURKI
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 2
Warsztaty dla dzieci i rodzin poprowadzą Maria Bienias i Witek Vargas

Godz. 19:00–21:00
KONCERT – Muzyka od Szydłowca
Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24
Wystąpią:
Kapela braci Adamczyków
Kapela Józefa Wyrwińskiego
Kapela Kacpra Ciasia
Kapela Kamila Chrząszcza
Kapela Katarzyny Zedel
Zespół śpiewaczy Zdziechowianki

Godz. 21:30–01:00
KLUB FESTIWALOWY
Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24

PIĄTEK, 28 KWIETNIA
Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24

Godz. 18:00–24:00
PRACOWNIA TARGOWISKA INSTRUMENTÓW

Godz. 19:00 – 21:00
KONCERT Pogranicza bez granic
Wystąpią:
Zespół śpiewaczy Poniemnie
Chłopcy z Nowoszyszek (Suwalszczyzna)
Pogranicze (Suwalszczyzna, Szypliszki)
Kapela Koliśnija (Białoruś)

Godz. 21:30–01:00
KLUB FESTIWALOWY
Terminal Kultury, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24

SOBOTA 29 KWIETNIA
Forteca – Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12

Godz. 11.00–18.00
TARGOWISKO INSTRUMENTÓW
– wystawcy instrumentów z całej Polski
– pokazy pracy przy budowie instrumentów
– prezentacje i opowieści
– Małe Mazurki

Godz. 19.00–5.00
NOC TAŃCA
Zagrają m. in.
Hudaki Village Band (Ukraina), Orkiestra Sentymentalna, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Koliśnija (Białoruś), Janusz Prusinowski Kompania, US Orchestra (Ukraina), Kapela Wojciechowskiego, Światowce, Kapela im. Kubiaka, Kapela Wiesławy Gromadzkiej, kapela Wochniaka


BILETY (też karnety i bilety łączone) do kupienia pod linkiem:
www.bilety24.pl/…/fundacja-wszystkie-mazurki…

Organizatorzy:
– Wszystkie Mazurki Świata
www.festivalmazurki.pl
Facebook/festivalmazurki
YouTube/festivalmazurki
– Targowisko Instrumentów
www.targowiskoinstrumentow.pl

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patroni medialni:
TVP Kultura, PR Dwójka i RCKL, radio RDC, MuzykaTradycyjna.pl

Partnerzy:
Terminal Kultury Gocław, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Forteca Kręgliccy, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Wytwórnia Filmów Oświatowych

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Projekt współfinansuje m. st. Warszawa


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij