Przejdź do głównej zawartości strony

Re:tradycja to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, który wprowadza publiczność w dialog dziedzictwa ze współczesnością. Re:tradycja łączy czasy, światy i funkcje – to kontynuacja tego, co tworzyli nasi przodkowie, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.

To co dla nas ważne, prezentujemy w bogatym programie festiwalu, który wypełniony jest: koncertami muzyki tradycyjnej i inspirowanej tradycją, potańcówkami, targami sztuki i rzemiosła ludowego (Jarmark Jagielloński), różnorodnymi warsztatami, wystawami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, instalacjami artystycznymi oraz przestrzeniami gier i zabaw (Podwórko Re:tradycji). Naszą propozycję kierujemy tak do młodszych, jak i starszych uczestników, włączając ich w twórcze działania prezentujące wiele odcieni tradycji.

Ważnym elementem festiwalu jest też specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja. Łączy on na jednej scenie muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej – ludzi otwartych na spotkanie i wzajemne dzielenie się swoimi doświadczeniami.
Nasze wydarzenie przybliża nie tylko kulturę polską, ale także zwyczaje i tradycje innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, pokazując zarówno ich różnorodność i bogactwo, jak i to, co dla nich wspólne i jednoczące.

W tym roku widzimy się w nowej odsłonie! Festiwal Jarmark Jagielloński przez 15 lat istnienia ewoluował, szukając swojej drogi i formy, w której chciałby prezentować się publiczności. Wychodząc od początkowych, szerokich nawiązań do dziedzictwa czasów Jagiellonów i szlaków handlowych, które wiodły niegdyś przez Lublin, poruszał także zagadnienie tradycji ludowej. Od kilku lat to właśnie ona stanowi myśl przewodnią wydarzenia i to wokół niej skupia się rozbudowany program festiwalu.

Chcąc podkreślić obrany kierunek oraz zwrócić uwagę odbiorców na złożoność tematu tradycji, postanowiliśmy zmienić jego nazwę na Re:tradycja.
Nazwa Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.

Nie zmieni się natomiast to, co najważniejsze – nadal będziecie mieć możliwość spotkania z autentycznymi rzemieślnikami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej.

Nazwa „Jarmark Jagielloński” nie znika jednak całkowicie. Pod tym szyldem będą odbywać się znane wszystkim targi rzemiosła ludowego, jeden z nieodłącznych modułów festiwalu.

  •  

Festival Re:tradition – The Jagiellonian Fair

Re:tradition is a festival of traditional music and crafts that engages the public about our heritage and modernity. Re:tradition connects the past with the present – continuing the work of our ancestors, and using it as a way for us to forge our own paths and means of expression.

The festival’s rich programme highlights the things that we find important. It’s packed with concerts of traditional music and music inspired by tradition. The programme also features nightly dance parties with live traditional music, traditional arts and crafts fair (The Jagiellonian Fair), diverse workshops, exhibitions, panel discussions, films, talks, art installations and spaces for old-time games and leisure activities. Our event is designed to engage both younger and older people in creative activities that present many aspects of tradition.

Another important element of the festival is the special musical production – the concert re:tradition. It blends the sensibilities and experiences of village musicians with those of popular contemporary artists, bringing together people who are open to connecting and sharing their experiences.
Our festival celebrates not only Poland’s traditional culture but also the customs and traditions of other Central and Eastern European countries, highlighting their richness and diversity, as well as similarities and connecting elements.


Program festiwalu / The festival’s programme / :
retradycja.eu/pl

Miejsce:
Lublin Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
/ Lublin Old Town and Błonia near the Castle

Wstęp wolny / Free admission

Organizatorzy:
Warsztaty Kultury
Lublin – Miasto Kultury
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Źródło informacji:
– retradycja.eu/pl
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij