Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty: GARNITUR 2.0
Czy można zagrać garnitur? A można! Dawniej na wsi „garniturem” nazywano cykl tańców granych po sobie bez przerwy od najwolniejszego do najszybszego. Zapraszamy ponownie na warsztaty, wybierzemy najpiękniejsze melodie i tańce z różnych zakątków Polski. Zwieńczeniem warsztatów będzie występ na plenerowej Nocy Tańca festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – 5 lipca na Wesołej. Zapraszamy osoby posiadające podstawowe umiejętności gry na dowolnym instrumencie.

  W zależności od zaawansowania można dołączyć do jednej z dwóch grup 

  1.  Wykrój i podstawy szycia
    (Dla początkujących i średniozaawansowanych)
     Uszyjemy garnitur od podstaw, krok po kroku. Nauczymy się razem samych melodii i podstawy muzyki ludowej. Poznamy cechy charakterystyczne każdego tańca i pochylimy się nad różnicami stylistycznymi i regionalnymi2. Wykończenie i modne dodatki
    (Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych)
     Na te zajęcia zapraszam z już gotowym wykrojem (czyli z nauczonymi melodiami na podstawie materiałów dostarczonych wcześniej). Na tej bazie będziemy mogli wspólnie pobawić się muzyką, poeksperymentować i pracować nad wzajemną uważnością. Nauczymy się zaawansowanego czytania źródeł archiwalnych i na ich podstawie wspólnie będziemy tworzyć opowieści muzyczne.

Maria Stępień

W 2011 roku usłyszała mazurka po raz pierwszy i od tamtego momentu swoje życie zawodowe i artystyczne poświęciła muzyce tradycyjnej. Gra ją na skrzypcach, bębenku obręczowym, barabanie i basach oraz śpiewa. Szuka jej na badaniach „terenowych” i w archiwach. Trzon jej działalności stanowi wykonawstwo blisko tradycji i źródeł – granie do tańca. Ten nurt realizuje z takimi zespołami jak Kożuch (zdobywcy nagrody Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2016 roku), Dobrzeliniacy (I nagroda na 49. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2015), czy Lunaria, który eksploruje feministyczne odcienie muzyki ludowej. Nie stroni też od eksperymentów i gra w zespole Radical Polish Ansambl, zdobywcy drugiego miejsca na konkursie Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku 2019 oraz debiutującym zespołem Vous. Współpracowała z takimi kompozytorami i muzykami jak: Bernhard Lang, Cezary Duchnowski, Marek Pospieszalski, Wacław Zimpel, Grzegorz Tarwid oraz Maniucha Bikont. Występowała na wielu scenach w kraju (m.in. Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Kody, EtnoKraków/Rozstaje, Wszystkie Mazurki Świata) i za granicą (m.in. Tallin, Praga, Souve, Wiedeń, Kurytyba). Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach: skrzypce (2013) oraz muzykoterapia (2014).

 Spotkania warsztatowe „Orkiestry na Rozstajach” odbędą się w klubie Strefa Nowa, przy ul. Kopernika 19 w Krakowie

 w dniach:
26.05 | 02.06 | 09.06 | 16.06 | 30.06

 w godzinach:
11.45 – 14.45 | grupa zaawansowana
15.45 – 18.45 | grupa podstawowa

 finał: wspólna gra do tańca 5 lipca | Noc Tańca
łąka na Wesołej | EtnoKraków/Rozstaje 2024

 liczba miejsc ograniczona
zapisy: [email protected]

 koszt: 250 zł/os za cykl 5 spotkań warsztatów
 karnet dla uczestników warsztatów – członków Orkiestry Festiwalowej – upoważnia również do wstępu na wszystkie koncerty plenerowe i kameralne festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (z wyłączeniem spektaklu „Bursztynowe drzewo” w ICE Kraków 7.07)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij