Przejdź do głównej zawartości strony

Ekskursyja Cudowna to koncert – spotkanie kolędnicze – prezentujące najpiękniejsze, mało znane kolędy pogranicza polsko-ukraińskiego.

Na repertuar składa się niemal 100 (!) wariantów pieśni kolędniczych: od kościelnych i śpiewanych przy wigilijnym stole, na św. Jana, św. Szczepana, św. Jordana, przez kolędnicze przywitania, przedstawienia, winszowania i życzenia, aż po zalotne śpiewy kolędnicze dla panien i kawalerów. Co charakterystyczne dla pogranicza: śpiewane zarówno po polsku w Ukrainie, jak i po rusku w Polsce. Co roku zespół poszerza repertuar o kolejne pieśni, zbierane w wioskach pogranicza z pomocą m.in. Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu i badacza Bartosza Gałązki.

Zespół tworzą muzycy dawni, tradycyjni i folkowi sceny polskiej i ukraińskiej, znani z nagradzanych wielokrotnie zespołów:
Burdon, Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, Hajda Banda, Chorea Kozacka.

Wydarzenie zakłada aktywny udział publiczności, która otrzymuje teksty wszystkich utworów i jest zaproszona do nauki i śpiewania z zespołem.

Skład:
Olena Yeremenko (UA) – nyckelharpa, skrzypce, śpiew
Mateusz Niwiński (PL) – skrzypce, śpiew
Paweł Iwan (PL) – cymbały, śpiew
Seweryn Danyleiko (UA) – wiolonczela, śpiew
Emilia Raiter (PL) – harfa, śpiew
Anton Korolev (UA) – skrzypce, lira korbowa, dudy, śpiew
Josip Sowa (PL) – baraban, sopiłka, telenka, trombita, śpiew

Ideą cyklu „Wielogłosy” jest prezentacja projektów, w których kluczową rolę odgrywa głos. Na deski OKO zapraszamy zespoły odwołujące się do różnych tradycji muzycznych naszego kraju: polskiej, żydowskiej, staroruskiej, ukraińskiej, litewskiej, serbskiej czy jugosłowiańskiej. Sięgamy do muzycznych źródeł – wiejskich, cerkiewnych i renesansowych. W ramach cyklu będzie można usłyszeć zarówno koncerty premierowe, jak i te, które miały już okazję zaistnieć, lecz niełatwo usłyszeć je dziś w Warszawie. Kuratorką cyklu jest Maniucha Bikont.


Miejsce:
Ośrodek Kultury Ochoty
Warszawa, ul. Grójecka 75
(UWAGA! Cykl przeniesiony do Gmachu Głównego OKO!)

Bilety dostępne w kasie OKO lub online:
https://bilety.io/Uh6Xd


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij