Przejdź do głównej zawartości strony

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (29 IV) zapraszamy na familijną potańcówkę na ludowo!

Żeby prawdziwie zrozumieć co oznaczała dla naszych przodków muzyka tradycyjna trzeba otworzyć na nią wszystkie swoje zmysły. Towarzyszyła ona ludziom niemal przy każdej wykonywanej w ciągu dnia czynności, o czym świadczy niezliczona ilość przyśpiewek i pieśni. Podczas familijnej potańcówki zatańczymy polskie tańce tradycyjne, głównie z regionu krakowskiego. Wpleciemy w nie proste, tradycyjne zabawy taneczne i przyśpiewki. Program jest specjalnie przygotowany zarówno dla dzieci i dorosłych, więc zapraszamy całe rodziny. Spotkanie odbędzie się przy muzyce granej na żywo, co umożliwia uczestnikom wejście w dialog z muzykantami, zarówno w śpiewie jak i w tańcu. Jest to najważniejsza umiejętność, niestety zapomniana w dzisiejszych czasach, tworząca ogniwo spajające twórców i odbiorców kultury tradycyjnej. Zachęcamy do wystrojenia się w odświętne stroje tradycyjne – z regionu, z którego się pochodzi, lub po prostu tego, który się lubi.

Kapela Kasi Chodoń – grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych oraz badań terenowych Krakowa, jak i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka, czy baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni do tańca i przyśpiewki, ballady oraz pieśni dziadowskie, ale też pieśni i zabawy dziecięce. W czasie potańcówek czy to dla dorosłych, czy to familijnych (jako Kapela Skrzaciki) w razie życzenia grupa animuje publiczność poprzez proste zabawy, tańce i śpiewy ludowe, przypominając tym samym zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.

Skład:
Katarzyna Chodoń – śpiew i taniec
Adam Dragan – skrzypce prym, śpiew
Jan Niezgoda – skrzypce sekund
Arkadiusz Szałata – baraban, śpiew


Miejsce:
ul. Balicka 289, Kraków

Wstęp:
bezpłatny

Przed potańcówką zapraszamy na warsztaty taneczne na które obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy:
https://mydlniki.dworek.eu/…/dzien-tanca-w-mydlnikach…/
Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij