Przejdź do głównej zawartości strony

Nauczymy się wywijać kwiaty z bibuły i poznamy tradycyjne tańce kurpiowskie.


Koło Gospodyń Wiejskich w Zalasiu prężnie działa już cztery lata. Początkowo skupiało się tylko na działaniach lokalnych – organizowano spotkania, mecze, wycieczki, rajdy, potańcówki czy warsztaty. Bardzo szybko, w czynie społecznym, zbudowano wiatę rekreacyjną. Nikt nie planował angażować się w rękodzieło czy też folklor, stopniowo jednak przekonano się do tego. Obecnie priorytetem Koła jest kultywowanie kurpiowskich tradycji oraz promowanie regionu kurpiowskiego w Polsce i zagranicą. Artystki i artyści dwukrotnie wystąpili w Zakopanem, a w ubiegłym roku promowali Kurpie na Węgrzech. Pozytywne nastawienie i ogrom energii to ich cechy szczególne.

Zespół „Puszcza Zielona” założony został w lutym 2022 r., jako pokłosie zorganizowanych przez GOKSiR w Łysych warsztatów tańca ludowego prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Obecnie zespół liczy 15 par i prowadzony jest przez Barbarę Boruch. Mimo krótkiego stażu zespół ma już za sobą sporo występów na imprezach gminnych z „Niedzielą Palmową” na czele oraz wyjazdowych m.in. w Troszynie, Łęgu Przedmiejskim, Rozogach, Lelisie – zajmując II miejsce w konkursie zespołów folklorystycznych, czy w Zakopanem występując na festynie oraz tworząc oprawę mszy świętej w kościele parafialnym. Ma za sobą także wyjazd na Węgry, podczas którego prezentował tańce i pieśni kurpiowskie w Budapeszcie i Tatabanya. W repertuarze zespołu są tańce: „Stara baba”, „Żuraw”, „Fafur”, „Polka”, „Olender”, „Powolniak i „Duna”, cała gama piosenek regionalnych i religijnych oraz przedstawienia „O Staśku i psietrasowej becce”, „O upertech Kurpsionkach” oraz „Idzie zapust” – wszystkie autorstwa Barbary Boruch. „Idzie zapust” zostało zekranizowane w „Skansenie Kurpiowskim” w Nowogrodzie dla TVP3.


Miejsce:
Służewski Dom Kultury
ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa
foyer, sala taneczna

Wstęp:
bezpłatny, wolny


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij