Zapraszamy wszystkich zainteresowanych szeroko pojętym tańcem, bez względu na dotychczasowe doświadczenie. W czasie zajęć skupimy się na odnalezieniu rytmu w muzyce, prawidłowym balansowaniu ciała czy uważności na partnera – oraz inne pary na parkiecie. Dzięki tej uniwersalnej podstawie warsztaty mogą być wstępem lub uzupełnieniem do innych rodzajów tańca towarzyskiego. Dodatkowo wprowadzimy kroki charakterystyczne dla najpopularniejszych tańców parowych tej części Europy: walczyka, fokstrota, polki i oberka. Ubierz się w przewiewny strój, załóż wygodne buty na płaskiej podeszwie i chodź tańczyć!
O co w tym chodzi?
Ruch domów tańca powstał w latach 70. jako oddolny sprzeciw wobec rosyjskiej franczyzy w postaci zespołów pieśni i tańca ludowego, które oficjalnie miały zachować tradycyjny śpiew i taniec, tymczasem okazały się być w rzeczywistości teatrami tańca zaledwie inspirowanymi tradycją. Ponieważ tylko wyselekcjonowani wybrańcy mogli odtwarzać na scenie widowiskowe układy choreograficzne pod okiem dyplomowanych moskiewskich instruktorów baletowych, teatrom tańca szybko zarzucono brak autentyczności i dostępności dla przeciętnego człowieka z ulicy. Bowiem aby dołączyć do teatru trzeba pokonać sito kwalifikacyjne, uczestniczyć w wyczerpujących treningach mistrzowskich, a w czasie spektaklu bezbłędnie odgrywać wielominutowe sekwencje stworzone przez choreografa – jakakolwiek spontaniczność była surowo zakazana. Dlatego miejscy poszukiwacze autentycznej tradycji skierowali się do źródeł, czyli najstarszych śpiewaków i tancerzy zamieszkujących wsie i miasteczka. Na takim fundamencie powstały domy tańca, w których mógł tańczyć każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności, w których można do dziś swobodnie improwizować, wyrażając siebie, czego nikt nie ma prawa już zabronić. Tak smakuje wolność, ponieważ ta jest nierozerwalnie złączona z tradycją.
■
Prowadzący:
Arkadiusz Szałata – współorganizator letniej szkoły muzyki tradycyjnej „Tabor Lubelski w Żółkiewce” w latach 2017–2019, współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Dom Tańca przy organizacji Kieleckiego Taboru w Sędku, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” przy organizacji koncertu i warsztatów dla polonii w Brazylii. Stale współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Rydlówką – Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Fundacją Wszystkie Mazurki Świata. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2020.
Czas:
czwartki, 19:00–20:00
Miejsce:
StrefaEtno – #DomTańcaKraków
Kraków, ul. Św. Tomasza 31
Zapisy przez formularz Google:
forms.gle/EWzFJSWFqbg9YNjJ9
Liczba miejsc ograniczona
Składka:
– 20 zł na dowóz żywności do przyfrontowych miejscowości przez STAY SAFE UA (https://www.facebook.com/staysafeua) lub na dowolną organizację charytatywną
– 5 zł [w 'kapelusz’] na salę
Organizatorzy:
Strefa
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie