Zapraszamy na Chodzony z kozą, czyli tradycyjny kujawski pochód maszkar, który przeniesiemy do naszego miasta i do naszych czasów. Wzorujemy się na opisach tych wydarzeń, kiedy to wieś miała swoje piękne zwyczaje, tańce, śpiewy, stroje a także wierzenia i przesądy.
Kiedyś pochód miał znaczenie mistyczne. Dziś oczywiście nie odzwierciedlamy dokładnie tego, co działo się w tamtych czasach, ale przez czytanie, opowiadanie i odgrywanie scenek, staramy się zainteresować wszystkich naszą pasją i zachować te tradycje od zapomnienia.
*
Obrzęd chodzenia z kozą miał swój ustalony scenariusz, który był ściśle przestrzegany. Najpierw gospodarz wyrażał zgodę na przyjęcie kozy, która skacząc robiła bałagan i nie chciała się dać wydoić. Padała na ziemię i wtedy jej współtowarzysze prosili o datki dla biednej kozy. Gdy otrzymali podarki życzyli mieszkańcom pomyślności. Wszystko to było przyozdobione w często figlarne rymowanki i piękną tradycyjną muzykę, która zachęcała do wspólnej zabawy.
Taki dzień był na ówczesnej wsi ciekawym wydarzeniem i wspólną zabawą łączącą tamtejszą społeczność. Każdy był ciekaw, któż tym razem idzie w orszaku, jak się przebrał a dokładniej, które panny koza odwiedzi. Trzeba mieć na uwadze, że wtedy to już od Tłustego czwartku młodzi mężczyźni przebierali się i chodzili od domu do domu figlując, śpiewając, zachęcając do zabawy i oczywiście zbierając datki na wtorkową podkoziołkową imprezę a przyjęcie w swe progi kozy miało gwarantować obfitość i płodność.
* Gdzie koza chodzi – tam żytko rodzi
* Gdzie jej tropy – powstają kopy
* Gdzie zwróci rogi – roznoszą się stogi
Warto wiedzieć, że *Kujawska koza* jest uznawana za fenomen kulturowy w skali Polski i w 2020 roku obrzęd ten został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Dodatkowo cieszymy się z odnalezienia zapisów o tradycji chodzenia z kozą również w Toruniu (na Ziemi Chełmińskiej).
*
Kto może wziąć udział w orszaku? Każdy. Zapraszamy osoby w przebraniach ale także widzów. Mile widziane są osoby chcące z nami muzykować i śpiewać.
W orszaku tradycyjnie miejsce znajdzie np. niedźwiedź, koń, bocian, Żyd, żołnierz, diabeł, śmierć, Siora (przekupa), młoda para, kominiarz, cygan. Niektóre postacie miały zapewnić obfitość w nowym roku i ożywić przyrodę po zimie (bocian, koń i niedźwiedź) inne wykazywały dwoistość – “dziad na babie” oraz ”żywy na umarłym” – obrazującą triumf życia nad śmiercią.
Inne Wasze pomysły na przebranie również bardzo mile widziane. Przybywajcie na Chodzony z kozą. Niech będzie barwnie, wesoło i głośno. Kiedyś wspomagając się rekwizytami, dzwonkami i oczywiście muzyką – wierzono, że hałas przegania złe moce.
Czas i miejsce:
Początek – pod pomnikiem Flisaka o godz. 12.00
Chodzony z kozą jest jednym z wydarzeń programu tegorocznego (multi)podkoziołka od soboty 1 marca do wtorku 4 marca. Zapraszamy na całe ostatki karnawału!
Organizator:
n obrotów
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie