Przejdź do głównej zawartości strony

Najbardziej rozpowszechnionym obrzędem kolędniczym było chodzenie z gwiazdą. Kolędnicy podchodzili pod okna, kręcili rozświetloną gwiazdą i śpiewali pieśni kolędnicze. Chodzący z gwiazdą nie byli specjalnie poprzebierani, gwiazda stanowiła ich najważniejszy atrybut identyfikujący i symbolizowała gwiazdę biblijną prowadzącą do miejsca narodzenia Chrystusa. Nawiązuje ona także do pierwszej gwiazdy widocznej na niebie w wieczór wigilijny od której pojawienia rozpoczyna się czas świętowania.

W programie:
12.30 – 12.50 – Kolędowanie po wsi.
Grupa kolędnic ruszy z gwiazdą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy i kawalera na wydaniu. Zapraszamy wszystkich chętnych do towarzyszenia grupie kolędniczej – do przyjrzenia się obyczajowi kolędniczemu, wysłuchania życzących pieśni kolędniczych i oracji. Wyjście grupy kolędniczej spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska). Chodzenie z gwiazdą poprowadzi Zespół Śpiewaczy MWL.

13.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie bożonarodzeniowej pt. „Wszystko się zmieniło, jak nigdy nie było (…)”


Miejsce:
Muzeum Wsi Lubelskiej, Lublin

Wstęp:
w cenie biletu muzealnego


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij