Przejdź do głównej zawartości strony

Kilkadziesiąt lat temu w okolicach Kurowa w pierwszych dniach po Wielkanocy można było uczestniczyć w ciekawej tradycji. Chłopcy podchodzili pod okna, śpiewając pieśni dyngusowe, a dziewczęta niosąc gaik, czyli kolorowo ubraną gałązkę iglastą, witały wiosnę i składały sąsiadom życzenia zdrowia oraz szczęścia.
Przypominając o tych dawnych zwyczajach, chcemy przyjść pod Państwa domy, zaśpiewać i powinszować. W zamian liczymy na uśmiech, odwzajemnienie życzeń, a jeśli łaska – na drobny poczęstunek dla strudzonych młodych kolędniczek i kolędników .
Zaśpiewamy pieśni, których melodie i teksty zostały zarejestrowane w latach ’60 i ’80 XX wieku w Dębie oraz Wólce Kątnej, a zachowane zostały w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego (UMCS w Lublinie).

To już nasze 2 spotkanie.
O 14.00 próba w GOK w Kurowie.
O godzinie 15.00 wyruszymy z życzeniami do mieszkańców naszej gminy.
Jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć – zapraszamy!


Miejsce:
GOK Kurów
ul. Kilińskiego 2

Wstęp:
wolny


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij