Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty dla każdego, kto chce nauczyć się śpiewu i praktykować śpiew w grupie, a także dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat polskich zwyczajów i obrzędów oraz folkloru muzycznego.

Spotkania ze przeznaczone są dla każdego kto chce nauczyć się śpiewu i współbrzmienia w grupie – zarówno w jedno- jak i w wielogłosie. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak otworzyć swój głos, poznają też techniki ułatwiające śpiewanie tzw „białym” czyli naturalnym głosem w sposób tradycyjny. Pomogą w tym ćwiczenia oddechowe i emisyjne.

Pracować będziemy nad polskimi pieśniami tradycyjnymi – poza melodiami uczestnicy poznają charakterystyczne dla danego regionu style wykonawcze i ozdobniki. W przypadku pieśni wielogłosowych szczególną uwagę zwrócimy na naukę słuchania i współbrzmienia w grupie oraz poćwiczymy „dobudowywanie” głosów do głównej melodii. Podczas zajęć, podążając za rokiem obrzędowym, nauczymy się m.in. pieśni pogrzebowych, mało znanych kolęd, pieśni ostatkowych, pieśni lirycznych, ballad dziadowskich, pieśni dyngusowych, czy pieśni sobótkowych. Pieśni te będą też punktem wyjścia dla opowieści o życiu codziennym i obrzędowym dawnej wsi. Na każdych zajęciach omówimy sobie znaczenie danej pieśni, jej kontekst wykonawczy, opowiemy o towarzyszącym jej obrzędzie, wysłuchamy nagrań archiwalnych.

Prowadząca:
Ola Łoś – studentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UŁ, członkini Fundacji Po Staremu. Organizatorka i prowadząca warsztaty śpiewu tradycyjnego w Łodzi i okolicach oraz zabaw ludowych dla dzieci i dorosłych. Doświadczenie śpiewacze zdobywała od dziecka na Podlasiu u autentycznych śpiewaczek ludowych, przede wszystkim u boku swojej babci, na prywatnych lekcjach, jako członkini chóru prawosławnej Archikatedry Łódzkiej oraz podczas badań terenowych w podłódzkich wsiach. Założycielka zespołu Hanok, wykonującego tradycyjne pieśni Podlasia.


Czas:
środy, godz. 17.30–19:00

Miejsce:
Niciarniana – Dom Kultury Ariadna
Łódź

Zapisy:
https://tiny.pl/cvwd2

Zajęcia są przeznaczone dla osób od 16 lat

Organizator:
Po Staremu


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij