Przejdź do głównej zawartości strony

Razem ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu serdecznie zapraszamy na koncert C.K. Kapeli, podczas którego odkryjemy niezwykły i zupełnie nieznany repertuar pieśni z powstania styczniowego. Pieśni zachowały się w tradycji Podkarpacia, a więc terenów wchodzących w skład ziem nazywanych w tamtym czasie Galicją Wschodnią.
Utwory te odnalazł znawca śpiewu tradycyjnego – Bartosz Gałązka. Zachowany repertuar to kilkadziesiąt pieśni, głównie rekruckich (żołnierskich) związanych genetycznie i funkcjonalnie z powstaniem styczniowym. W wymiarze tekstowym pojawiają się w nich różne wątki związane z historią tego wydarzenia – począwszy od wymiaru politycznego (np. prośby o zgodę pomiędzy ludami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą czy napięcie pomiędzy Czerwonymi i Białymi), przez osobiste doświadczenia związane z nadzieją na odzyskanie niepodległości, a skończywszy na radości z wygranych potyczek czy wreszcie smutku z powodu śmierci ludzi i upadku powstania.

Nie są to typowe pieśni patriotyczne. W warstwie muzycznej jest to bardzo różnorodny materiał zawierający ciekawe warianty dawnych tańców (polek, tramli, mazurków, okółek) i pieśni nabożnych (w tym kolęd – powstanie wybuchło w okresie bożonarodzeniowym) czy ballad.

Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego, spoczywającego na jarosławskim Starym Cmentarzu dowódcy oddziału, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział ten nazwany został właśnie Złotym. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.


O zespole
C. K. Kapela to projekt nawiązujący do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław (z którego pochodzą muzycy), były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów. Członkowie kapeli pracują nad repertuarem w oparciu o badania terenowe prowadzone przez Bartosza Gałązkę oraz źródła archiwalne (nagrania, śpiewniki z epoki, literatura ulotna). Przeplatając muzykę i śpiew komentarzem, budują obraz życia codziennego żołnierzy z przełomu wieków aż do zakończenia Wielkiej Wojny.

Zespół wystąpi w składzie:
Anna Iwan – basy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Dorota Kaplita – bęben, śpiew
Piotr Kaplita – śpiew, gawęda
Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew
Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, lutnia romantyczna, śpiew

Działania dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”.


Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Wstęp:
wolny

Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij