Przejdź do głównej zawartości strony

Wołamy Cię, Kobieto! Usiądź z nami w kręgu, zatańcz i zaśpiewaj!
**
Na początek opowiemy Ci historię:
Dawno, dawno temu w Starym Mieście Krakowie żył okrutny człowiek. Zwali go Combrem. Jedni gadają, że był on burmistrzem samego Krakowa a inni zaś, że wójtem na Piaskach. Kto go tam wie… Tak to bywa z tym ludzkim gadaniem, że ten cośik tam usłyszy, drugi źle powtórzy i do tej pory nie wiadomo. Co do jednego są zgodni, że kiedy pojawiał się na krakowskim rynku, siał postrach. Wesołe chichoty i przekomarzania cichły, serca przekupek zamierały, trudno było złapać oddech. Pozostawało nasłuchiwanie szurających po bruku stóp i sapania. Każda przekupka drżała ze strachu, prosząc by tym razem nie trafiło na nią, Nienawidził ich i zawsze znalazł sobie pretekst, żeby jedną z nich upokorzyć. Sposobów miał wiele a wśród nich zawleczenie za włosy do lochu.

Kobiety pomimo strachu i upokorzenia nie traciły nadziei. Wiedziały, że nie zawsze tak będzie, czekały cierpliwie, celebrując krótkie chwile wolności i radości. Wiadomość o śmierci Combra przemknęła przez ulice Krakowa jak pierwszy podmuch ciepłego wiatru zwiastujący nadejście wiosny. Stało się to akurat w Tłusty Czwartek. Jak się baby o tym zwiedziały, związały kukłę przypominającą Combra, zawlokły ją na Rynek, a tam rozszarpały na strzępy. Potem śmiały się, śpiewały, zaczepiały mężczyzn i tańcowały. Od tamtej chwili były wolne.

Ta historia zapoczątkowała coroczne obchody Babskiego Combru w Krakowie, który obchodzony był w każdy Tłusty Czwartek. Zwyczaj nie zachował się niestety do dzisiejszych czasów jak popularny Lajkonik czy Rękawka. Pozostał w sercach i duszach współczesnych krakowianek.

Do czego Cię wołamy:
Jeżeli rezonuje, współgra, porusza Cię powyższa historia, zapraszamy Cię na cykl 3 warsztatów w Kręgu Kobiet. Poruszymy nasze ciała poprzez taniec, śpiew i muzykę. To trzy elementy będące w ścisłym połączeniu dopełniają się, tworząc spójną całość. Wykorzystamy je jako medium do opowiedzenia baśni o Combrze, która tkwi w każdej z nas.
Spotkamy się z symbolami i archetypami w niej zawartymi i spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
*O czym dla mnie dzisiaj jest ta opowieść?
*Jakie ma znaczenie i wpływ na moje życie?
*Jak chcę, żeby wyglądał współczesny obrzęd Babskiego Combru?
Krąg to przestrzeń, w którym każdy głos jest tak samo ważny. Przestrzeń, w której nie ma ocen, gdzie można podążać za swoją intuicją, uczuciami, przeżyciami. Przede wszystkim dzielić się nimi z innymi Kobietami i brać to, co nam służy. Zasiadając w kręgu Kobiece Głosy dopełniają się i tworząc całość. Taką ścieżką podążymy, aby wspólnie skonstruować nowy obrzęd Babskiego Combru.

Kiedy odbędą się kręgi?
Spotkania w Kręgu odbywać się będą w trzy kolejne wtorki lutego (1, 8, 15 lutego)

Tłusty Czwartek czyli nasz Finał:
Na finał wypadający w tym roku 24 lutego zapraszamy do celebrowania Babskiego Combru zgodnie z odtworzonym obrzędem i zakończenia otwartą potańcówką z muzyką na żywo w Klubie Strefa na. ul. Św. Tomasza 31.
Więcej informacji o finale w oddzielnym wydarzeniu już wkrótce.

Do tej wspólnej podróży zapraszamy My: Kasia i Asia

Mam na imię Asia. Jestem Kobietą, istotą śpiewającą i tańczącą. Czuję i mocno wierzę w to, że jestem częścią całości, częścią ogromnego kontinuum tradycji. Jestem ciągiem dalszym tego, co było i początkiem tego co będzie w tym wymiarze czasoprzestrzeni. W Świecie skażonym industrializmem i rewolucją technologiczną szukam pierwotnych połączeń z cyklami naturalnymi. Tradycję niosę w trzewiach i w sercu, ona mnie prowadzi a ja ją transformuję. Od ponad 20 lat jestem związana z różnymi zespołami tańców ludowych, zarówno jako śpiewaczka tancerka jak i instruktorka tańca. Jestem pedagogiem Gestalt, trenerką języka ruchu i świadomej pracy z ciałem, ukończyłam szkolenie metodyczne z choreoterapii.

Jestem Kasia. Kasia Chodoń, Krakowianka z wyboru, folklorystka i regionalistka z zamiłowania, i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie robię jednak rekonstrukcji, ale chcę pokazać, że jest to wciąż żywe źródło narzędzi do komunikacji tak werbalnej, jak i niewerbalnej, które w dzisiejszych czasach może wciąż karmić nasze spragnione dusze.
Zawodowo działam jako instruktorka w Teatrze Złoty Róg w Bronowicach Małych, edukuję jako Pani od Muzyki, często z Kapelą Skrzaciki. Współpracuję z instytucjami m.in. Muzeum Krakowa – Osadzanie Chochoła, Spacer wokół szopki, Muzeum Etnograficzne – Rozśpiew, Stowarzyszenie Rozstaje – Etnokraków, FonóKraków, śpiewam w zespołach Raraszek, Tadirindum, Swada, Strojone.

Czas:
1,8,15 lutego, 17.00–20.00

Miejsce:
Centrum Krakowa (podamy niebawem)

Wstęp:
200 – 300 zł (jak czujesz, na ile możesz teraz sobie pozwolić)
Zgłoszenia prosimy pisać na maila: [email protected]
W odpowiedzi wyślemy dane do przelewu i termin wpłat.
Zapisy zbieramy do 28 stycznia 2022 włącznie.
W razie nie zebrania się grupy 10 osób warsztaty nie odbędą się.

Organizatorzy:
Centrum Dziedzictwa Niematerialnego / Muzeum Krakowa
Pani od muzyki

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij