Przejdź do głównej zawartości strony
ARS MORIENDI
Sztuka umierania jest zadaniem rudymentarnym: „To przykre zajęcie dał Bóg synom ludzkim, by się nim trudzili” (Koh 1,13). Festiwal angażuje twórców profesjonalnych podejmujacych temat śmierci, oraz adeptów i miłośników sztuki.
.
Rudymentarność ars moriendi ujmujemy w dwóch znaczeniach: jako zadanie podstawowe i – o paradoksie – zanikające. Współczesność banalizuje i wypiera ową ontologiczną zagadkę. Sięgniemy do najlepszych wzorców dawnej sztuki, a w tzw. sztuce współczesnej do tego, co kunsztem nie ustępuje tej pierwszej.
.
Uważamy podział na „sztukę wysoką” i „niską” za tyleż późny co szkodliwy. Kultura dworska karmiła się bowiem pieśnią ludu i odwrotnie – lud, zasłyszawszy „wiązaną mowę” dworu, nie tylko ją przejął, ale uznawszy za swoją przekazał kolejnym pokoleniom. Rodzimy się i umieramy jednacy, różnią nas jedynie przypadłości.
.
Nie jest to jednak rozważanie dla niego samego. Możemy bowiem słusznie powiedzieć, że współczesna ars moriendi winna podjąć palący temat śmierci sztuki, jej infantylizacji i marginalizacji. Tracimy w ten sposób wszystko to, dzięki czemu nasze życie i umieranie nie jest li tylko bezskutecznym zmaganiem.
.
Ars moriendi to chronologiczne zwieńczenie wszelkich naszych działań. Chcemy dotrzeć do publiczności z przesłaniem piękna jako obowiązku etycznego. Z kulturą polską jest jak z niepodległością: by ją zachować trzeba aktu woli jednostek i zbiorowości. Jeżeli z naszych prac, z naszego trudu, urodzi się piękno – uznamy, że było warto.

14 kwietnia (niedziela) Iłża, godz. 19.00
kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ul. dr Anki 2
„Dziady” koncert zespołu Monodia Polska
.
16 kwietnia (wtorek) Jedlińsk, godz. 18.00
Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Warecka 4
„O krainie ciemności” spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem
.
17 kwietnia (środa), Pionki, godz. 12.00
Sala Widowiskowa przy parafii MP Królowej Polski, al. Królewska 4
„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią”, premiera, Stowarzyszenie Teatr Resursa, reż. Robert Stępniewski
.
18 kwietnia (czwartek), Iłża, godz. 12.00
Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5
„Matka” otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Baja; „Przemijanie w obrazach Stanisława Baja” pokaz filmu Hanny Kramarczuk
.
21 kwietnia (niedziela), Zakrzew k. Radomia
kościół św. Jana w Zakrzewie, Zakrzew 53, godz. 18.00
koncert zespołu Memento Mori Dance Club.
Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Zakrzew 43, godz. 19.00 potańcówka przy muzyce zespołu Memmento Mori Dance Club, prowadzenie Adam Strug

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Pomysłodawczyni: Renata Metzger
Kurator: Adam Strug

Współorganizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, parafia Wniebowzięcia NMP w Iłży, parafia NMP Królowej Polski w Pionkach, parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij