Przejdź do głównej zawartości strony

Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew – celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – Anioł, Diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama Śmierć – śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.

Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić. To nasze powołanie: niektórzy muzycy zespołu Janusz Prusinowski Kompania to kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz „na ciężkim mrozie trwali” opowiadając historię o narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.

Herody to forma teatru obrzędowego, w całości ludowego, lecz także wzorowanego na popularnych w średniowieczu przedstawieniach przyklasztornych dla ludu, które nałożyły się na wcześniejsze formy przedchrześcijańskiego kolędowania. To dawniejsze kolędowanie miało wymiar stwarzania na nowo świata, gdy jasność zwycięża ciemność, w czasie zimowego przesilenia. Był związane z pamięcią o przodkach, oraz dobrymi życzeniami dla domowników, składanymi w formie ofiarowywanej wzajemnie „kolędy”. Głównym wątkiem jest tu historia o Królu Herodzie i karze, jaka go spotkała. Herody przedstawiają walkę dobra ze złem, pojawiają się w nich także w niektórych regionach postacie takie jak Żyd, Cyganka, Śmierć, Diabeł czy Marszałkowie i syn Heroda. W naszym koncercie nawiązujemy do Herodów wzorowanych na tradycjach roztoczańskich – jest więc on sumą dawnych przyklasztornych czy przykościelnych scenariuszy, weny ludowych poetów i naszej własnej wyobraźni.

SKŁAD:
Janusz Prusinowski – lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew
Kaja Prusinowska – śpiew
Piotr Piszczatowski – bębny, śpiew
Aleksander Kwietniak – klarnet, basy, śpiew
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka

DZIECI:
Marysia Piszczatowska – śpiew
Hania Prusinowska – śpiew

Miejsce:
Dom Kultury w Ustce
ul. Kosynierów 19, Ustka

Bilety:
PRZEDSPRZEDAŻ – 25 zł
USTECKA KARTA MIESZKAŃCA – 20 zł
W DNIU KONCERTU – 30 z

Organizator:
Dom Kultury w Ustce

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij