Przejdź do głównej zawartości strony

Andrzejkowa noc z potańcówką w NIKiDW. 19 listopada zapraszamy Państwa do Instytutu na intrygujący wieczór andrzejkowy. Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było! A będzie teatralnie, obrzędowo, smakowicie i tanecznie. Zabawę zaplanowaliśmy aż do północy!

Wieczór zaczniemy dość wcześnie. Już od godziny 17 zapraszamy do Sali Odczytowej na pietrze Instytutu na dwa spektakle ścisłe nawiązujące do obrzędów nocy św. Andrzeja w wykonaniu znakomitych zespołów ludowych.

W nastrój wprowadzą nas artyści z Zespołu Ludowego „Zorza” z Dereźni. Aktorzy z województwa lubelskiego przyjadą ze spektaklem „Lanie wosku u kowalki”. Właśnie za to przedstawienie Zespół z Dereźni, podczas niedawnego 39. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie otrzymał nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Rada artystyczna Sejmiku w uzasadnieniu werdyktu napisała o interesującym poznawczo przedstawieniu oryginalnej i tajemnej zwyczajowości związanej z wigilią św. Andrzeja oraz ciekawym ukazaniu społecznej roli szeptaczki. Z przedstawienia dowiemy się jak za pomocą wosku można leczyć przypadłości duszy i ciała, a także skomplikowane relacje międzyludzkie.

Następnie na scenie wystąpi zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin w województwie kujawsko-pomorskim. Artyści przedstawią widowisko pod tytułem „Andrzejki na Kujawach Bachornych”. Poznamy obrzędy i zwyczaje, które w tę szczególną noc miały ratować mieszkańców wsi w kłopotach matrymonialnych. Dowiemy się także jaką moc mógł mieć odpowiednio wylewany wosk. Zakończenie spektaklu wprowadzi nas w nastrój andrzejkowej potańcówki.

Od godziny 19 rozpocznie się andrzejkowa potańcówka na ludową nutę. Sala Odczytowa NIKiDW rozbrzmiewać będzie muzyką graną przez najlepsze zespoły muzyczne z niemal całej Polski.

Województwo warmijsko-mazurskie reprezentować będzie „Warnijsko Kapela”. Muzycy z Warmii dobrze wiedzą jak grać do tańca – w swoim składzie mają również wytrawnych tancerzy. Do pląsów, zwrotów i innych figur tanecznych zagrają pod przewodem lidera i założyciela Wojciecha Deliga na akordeonie, skrzypcach, klarnecie i kontrabasie. Nie zabraknie też żywych i radosnych przyśpiewek w dźwięcznej gwarze Warmiaków.

W bardziej południowej tonacji zagra Kapela Trampolka. Tworzą ją muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, którzy w większości pochodzą z regionu rzeszowskiego lub mają tam swoje korzenie. O ich znajomości muzyki tradycyjnej Rzeszowszczyzny świadczą liczne nagrody, m.in.: na 40. Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie oraz konkursie Stara Tradycja 2021 organizowanym w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Podczas potańcówki muzycy zagrają w składzie: Hanna Manista – skrzypce, Konrad Grzyb – klarnet, Adam Basara – akordeon/cymbały rzeszowskie, Rafał Pytko – kontrabas, Piotr Suchorab – klarnet, Marta Markowicz – altówka.

Kulturę muzyczną z rejonu Opoczna w województwie mazowieckim zaprezentuje Kapela Bursów. Ten rodzinny zespół doskonale wie jak poderwać do tańca. Muzycy grają żywiołowe oberki, polki i mazurki. W 2003 roku zespół został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobył pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja. Obecny skład kapeli tworzą: Jacek Bursa – harmonia pedałowa, akordeon, Bartłomiej Bursa – skrzypce i Cezary Bursa – bębenek.

Także w rodzinnym składzie zagra Kapela Butrynów z województwa lubelskiego. Muzycy zaprezentują tradycje regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego. W ich wykonaniu usłyszymy melodie oparte na dawnej tradycji muzyki wiejskiej z okolic Janowa Lubelskiego, Kocudzy i Zdziłowic czyli coś na “ordynackie nuty” – podróżniaki, siarczyste oberki, krowiarze i skoczne polki. W 2012 roku kapela wydała płytę „Na rozstajnych drogach”, która jest owocem jej dotychczasowych poszukiwań i współpracy z muzykantami i śpiewakami regionu. Wydawnictwo otrzymało III nagrodę w konkursie Polskiego Radia na „Fonogram Źródeł 2012″. Kapelę Butrynów zobaczymy i usłyszymy w składzie: Zbigniew Butryn – suka, oktawki, basetla, Krzysztof Butryn – suka, skrzypce, Marta Graban-Butryn – śpiew, bębenek obręczowy, i Piotr Deptuła – skrzypce.

Natomiast tradycje muzyczne z zachodniej części Polski przedstawi Kapela Koźlarska Adama Kaizera z Wielkopolski. Ten muzyczny duet powstał w roku 2009, a tworzą go Adam Kaiser grający na koźle oraz Martyna Żurek, która śpiewa oraz gra na skrzypcach i mazankach. Pan Adam jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. To właśnie tam zaczęła się jego przygoda z muzyką ludową. Grę na koźle ślubnym i weselnym rozpoczął w 1999 roku pod okiem mistrza Henryka Skotarczyka. Umiejętności rozwijał pod okiem Mistrza Leonarda Śliwy. Pani Martyna pochodzi z Kościana. W 2000 roku rozpoczęła nauki pod okiem Mistrza Tomasza Kicińskiego w kapeli dudziarskiej Sokoły. Z biegiem lat coraz częściej odwiedzała Zbąszyń i ostatecznie w nim zamieszkała. Koźlarskiej muzyki uczył ją Mistrz Leonard Śliwa. Kapela zdobywała nagrody m.in. w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym czy Turnieju Muzyków Prawdziwych oraz w Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie.

Natomiast o strawę dla ciała zadbają, jak zawsze niezawodne, Koła Gospodyń Wiejskich. Zapraszamy na ich stoiska i stoły zastawione smakowitymi potrawami i słodkimi ciastami.

Zapraszamy 19 listopada od godziny 17 do północy. Wstęp wolny. Obecność obowiązkowa!


Miejsce/organizator:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 66

 


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij