Przejdź do głównej zawartości strony

W tym roku opuściły nas dwie wspaniałe śpiewaczki ze wsi Gałki – 14 lutego Maria Pęzik (78 l.), a 10 maja Zofia Kucharczyk (88 l.).

Obie panie od lat śpiewały w zespole Gołcunecki, dzieląc się z nami melodiami i słowami przyśpiewek i pieśni, barwnymi opowieściami, koleżeńską serdecznością. Nieraz można je było spotkać na wydarzeniach poświęconych muzyce wsi w różnych zakątkach kraju. W 2013 r. zdobyły Basztę – nagrodę główną Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Gościły też miłośników muzycznych tradycji w swoich progach.

Domek pani Zosi był stałym punktem odwiedzin podczas wszelkich sytuacji muzykanckich w okolicach. Wizyta w nim bez bliskiego spotkania z ciastem drożdżowym i talerzem pierogów graniczyła z niemożliwością. Latem siadało się na podwóreczku, zimą w izbie na gorącej lepce. Ruszały rozmowy i śpiewy. Zawsze w chmurze śmiechu, bo pani Zosia miała wielki talent do opowieści.
Marię Pęzik natura obdarzyła humorem zadziornym i kpiarskim. Czyniło to z niej niebezpieczną rywalkę w przyśpiewkowych sytuacjach. Czasem trudno było wyczuć, czy wciąż odpowiada żartem – a może poczuła się czymś dotknięta? Lęki te najlepiej rozwiewało szybkie spojrzenie w roziskrzone ciepłą ironią oczy…

Z powodu sytuacji pandemicznej i nagłości śmierci obu pań mało kto miał możliwość uczestniczyć w Ich ostatnim pożegnaniu. Chwytamy więc okazję, by przywołać Ich postaci i muzykę – wraz z przewodzącą od lat Gołcuneckom Marią Siwiec, gałecką śpiewaczką Krystyną Dudą oraz uczennicami pań z Gałek – Katarzyną Rosik (śpiew, moderacja zajęć), Katarzyną Zedel (skrzypce, śpiew) i Ewą Grochowską (skrzypce, śpiew podczas spotkania wieczornego). Oby przyśpiewki od Kucharczykowej i Pęzikowej długo jeszcze rozbrzmiewały po polach i miastach!


4 i 5 LISTOPADA 2022

PIĄTEK
18—20:30 — warsztaty śpiewu

21:00 — GAŁECKI WIECZÓR WSPOMINKOWY KU PAMIĘCI ZOFII KUCHARCZYK I MARII PĘZIK

Zaśpiewają i zagrają:
Maria Siwiec, Ewa Grochowska, Katarzyna Rosik, Katarzyna Zedel

SOBOTA
11:30—14:00 — warsztaty śpiewu c.d.


Koszty:
75 PLN — warsztaty i wieczór

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/zf6QGXdVy7KvYMr89

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Dom Tańca (1%).

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij