Przejdź do głównej zawartości strony

W piątek i sobotę 18–19 listopada w Ambasadzie zawitają muzykanci z Mroczek Małych!
Zapraszamy na warsztaty muzyczne, opowieści i wspólny czas!

To kilkupokoleniowa, muzykująca rodzina Tomczyków z jej patriarchą i nestorem skrzypcowej muzyki tamtych stron Józefem Tomczykiem na czele. Ich granie jest prymarne i brawurowe a każda obecność na potańcówkach, taborach, festiwalach, wyczekiwana. Reprezentują wyjątkowy mikroregion, strefę przejściową kalisko–sieradzką. Jest to też granica Wielkopolski i Łódzkiego. Dlatego słychać tu echa muzyki opoczyńskiej, łęczyckiej, Kujaw, a czasem i dalsze ale podane w niepokojący kalisko–sieradzki sposób, z rozwibrowanymi skrzypcami Józefa i bitewnym rytmem barabanu Lipińskiego.

Poza naszymi muzykantami będą nam towarzyszyły śpiewające panie Janina i Jadwiga, one będą służyły przyśpiewką. To bardzo pomaga zrozumieć i zapamiętać melodie. Będzie można razem pośpiewać. Spotkania warsztatowe będą miały charakter swobodny muzycznie, mile widziane instrumenty różne, nie tylko skrzypce.

JÓZEF TOMCZYK (ur.1940) z Mroczek Małych.
Skrzypek, harmonista, samouk. Pierwsze skrzypce, zrobił sobie już jako chłopiec z deski, drutów a smyczek z końskiej kity i zaczął podsłuchiwać… piachu przesypującego się przez koła w wozie, skowronka, wiatru. Styl gry Józefa to najdziksze wcielenie kalisko-sieradzkiej, wiejskiej muzyki skrzypcowej, jest silny jak wicher i ostry jak brzytwa. Jego muzyka jest zażarta i intensywna a jednocześnie głęboko liryczna. Bazuje na kaliskich melodiach, ale osadzona jest w pulsie sieradzkiego rytmu. W tym bogatym repertuarze weselnym są głównie kaliskie i sieradzkie owijaki, polki i oberki ogrywane w indywidualny, charyzmatyczny sposób. Dzisiaj po naukę i mistrzowskie lekcje przychodzą do niego młodzi skrzypkowie z całej Polski.

ZENON LIPIŃSKI (ur. 1941) z Mroczek Wielkich to bębnista, który chyba od zawsze towarzyszy Józefowi. Dzięki jego narracji muzyka tego duetu nabiera mocnego smaku. Warto się uważnie przyjrzeć jego manierze barabanienia i sposobowi w jaki buduje napięcie.

JADWIGA TOMCZYK i JANINA LIPIŃSKA są ciotecznymi siostrami i zarazem żonami naszych muzykantów. To wyśmienite śpiewaczki. Są skarbnicą lokalnych przyśpiewek i melodii, z nimi „mroczkowska” muzyka jest kompletna. Rodzina Tomczyków jest ważnym filarem Kaliskiej Szkoły Tradycji.

*moderacja
MATEUSZ RASZEWSKI – miłośnik śpiewu kosów, skrzypek, uczeń wiejskich mistrzów, budowniczy instrumentów, poznaniak. Dokumentuje kulturę wiejską realizując nagrania terenowe. Powołał fundację Kulturalny Ruch Oporu, która organizuje Tabor Kaliski – terenowe spotkanie z muzyką wiejską – oraz Kaliską Szkołę Tradycji i festiwal Zanim Opadną Liście w Poznaniu. Jako skrzypek swoich nauczycieli odnalazł włócząc się doliną Prosny.


Czas:
18 i 19 LISTOPADA 2022
PIĄTEK
18—21:00 — warsztaty
21:00 — potańcówka
SOBOTA
11:00—14:00 — warsztaty

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Koszty:
50 PLN — warsztaty (6h)

Liczba miejsc warsztatowych ograniczona.
Obowiązują zapisy.

Formularz zgłoszeniowy:
forms.gle…

Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Dom Tańca (1%).

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij