Puszczańska Szkoła Tradycji od początku swojej działalności skupiona jest wokół pań z Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody, który został założony w latach 70. XX wieku. Obecnie tworzą go Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz – śpiewaczki o mocnych głosach i świetnej pamięci, z darem opowiadania. Z adeptami śpiewu, których nie brakuje, dzielą się zarówno repertuarem, jak i opowieściami z dawnych lat, kiedy istotnym elementem życia społecznego było wspólne śpiewanie. Obie są również znawczyniami roślin, w tym tych dziko rosnących. Wiele wiedzą o ich zastosowaniu i właściwościach.
Te dwa wątki – śpiew i zioła – wytyczają zakres działalności naszej Szkoły Tradycji.
W 2022 roku zajmowaliśmy się poszukiwaniami wątków roślinnych w pieśniach dobrowodzkich, ale również kontynuowaliśmy działania wokół obrzędowości m.in. weselnej i wiosennej. Nagraliśmy pieśni obrzędowe (rohulki, wysnynki) i pieśni weselne w wykonaniu Niny Jawdosiuk i Walentyny Klimowicz (posłuchaj) oraz opowieści o kontekstach, w których je śpiewano. Powstały dwa podkasty – wywiady z Niną Jawdosiuk: pierwszy o zwyczajach zimowych (posłuchaj), drugi o wiosennych (do odsłuchania wkrótce na YouTube i Spotify).
Poza tym realizowaliśmy spotkania dla mieszkańców z okolicy oraz zainteresowanych przyjezdnych – spacer etnobotaniczny, warsztaty wycinankarskie, podczas których uczestnicy wykonali papierowe firanki z motywami roślinnymi (niegdyś wyposażenie i ozdoba każdego wiejskiego domu), a dla najmłodszych zaproponowaliśmy zajęcia plastyczne „Rodzinne rysowanki roślinne”. Zorganizowaliśmy również spotkanie wokół nowopowstałego „Zielnika dobrowodzkiego”, do którego przez kilka lat zbieraliśmy materiały. W kameralnym gronie spotkaliśmy się, by wspólnie pośpiewać kolędy. Wszystkie te działania mają na celu wzmacnianie poczucie tożsamości i zachowanie ciągłości tradycji – tworzenie więzi między pokoleniami.
Zapraszamy do relacji fotograficznej autorstwa Ewy Borkowskiej:
Działania zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2022 — Puszczańska Szkoła Tradycji przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.
Koordynacja: Julita Charytoniuk
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
▲
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.