Przejdź do głównej zawartości strony

Wieś Wola Korycka Górna położona na południowy wschód od Garwolina jest enklawą żywej tradycji wokalnej i obrzędowej, kultywowanej współcześnie głównie przez kobiety zrzeszone w miejscowym zespole śpiewaczym. Zwyczaje pogrzebowe praktykowane były w tej okolicy do około połowy XX w. Obrzędy były prowadzone w domu przy zmarłym, a towarzyszyły im pieśni wykonywane przez społeczność pod przewodnictwem wyspecjalizowanych śpiewaków i śpiewaczek.  

Rozmowę z Marianną Bienias i Ireną Szczęch, śpiewaczkami z Woli Koryckiej Górnej, przeprowadzili Mateusz Niwiński i Piotr Baczewski w ramach działań Szkoły Tradycji Mazowsza Leśnego.


W nagraniach udział wzięły:
– Marianna Bienias – śpiew i opowieści
– Irena Szczęch – śpiew

Utwory wykorzystane w audycji:
wyk.Marianna Bienias, Irena Szczęch
nagr. Piotr Baczewski, Wola Korycka Górna, gm. Trojanów, pow. garwoliński, listopad 2023
– „Szczęśliwy kto sobie Patrona”
– „Pewien pielgrzym z Palestyny”
– „Kto chce Pannie Maryi służyć. O Koronce Najśw. Maryi Panny”
– „Na cmentarzu mieszkać będę”
– „Pogrzebmyż to ciało w grobie”
– „O jak fałszywe wszystko”
– „Barbaro święta, perło jezusowa”
– „Więzień w czyśćcu zatrzymany”

Koncepcja i koordynacja audycji: Mateusz Niwiński
Nagrania, montaż, mastering: Piotr Baczewski

Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego jest realizowana przez Federację Mazowia we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Organizatorzy:
– Federacja Mazowia
Facebook/Federacja.MAZOWIA
– Kapela Niwińskich
Facebook/KapelaNiwinskich
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij