Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na film ze spotkania w Przystałowicach Małych u państwa Cieślaków.

Marianna i Tadeusz Cieślakowie są świetną parą taneczną. Zagościł u nich mieszkający nieopodal sąsiad, Stefan Gaca. Obaj panowie są mistrzami w starodawnej i niełatwej sztuce przyśpiewek oraz znakomitymi bębnistami i tancerzami, którzy od lat szczodrze dzielą się swoimi umiejętnościami z gronem chętnych z młodszego pokolenia. Odwiedzają ich adepci muzyki tradycyjnej z regionu i kraju, a także zapraszają ich na wydarzenia w całej Polsce. Spotkanie było przyczynkiem do wspólnych wspomnień i opowieści o świecie ich młodości, którego rytm nadawał tradycyjny sposób życia wraz z obyczajami i obrzędami muzycznymi.

Dom państwa Cieślaków od lat jest gościnny dla złaknionych nie tylko pysznych dań i poczęstunków pani Marii, ale przede wszystkim przyśpiewek i opowieści pana Tadeusza. Oboje też chętnie i dobrze uczą swoich tradycyjnych tańców.

Spotkanie zrealizowano w ramach działań Radomskiej Szkoły Tradycji – Akademii Kolberga 2022.

Radomska Szkoła Tradycji
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Koordynator: Czesław Pióro
Realizacja filmu: Robert Czupryn

Realizacja:
Radomska Szkoła Tradycji
Fundacja Republika Radomska
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij