Przejdź do głównej zawartości strony

Niezwykle charyzmatyczna i utalentowana śpiewaczka oraz gawędziarka z Beskidu Żywieckiego. Urodziła się 23 kwietnia 1938 roku w Pewli Wielkiej. Śpiew od zawsze był dla niej formą odskoczni i naturalną formą ekspresji. Śpiewała chętnie i nie trzeba było jej do tego namawiać. Tak umilała sobie czas, chociażby przy pasieniu krów, bo jak sama mówi: „Hojkało się jedna do drugij”

Ukończyła 7 klas szkoły podstawowej w Pewli Wielkiej. W wieku 12 lat zmarła jej mama, w związku z czym dorastająca Anna musiała przejąć część obowiązków w domu i na gospodarstwie. Choć był to trudny czas, pani Ania z ogromnym poruszeniem mówi o swoim dzieciństwie, którego nie ominęły także trudny wojny i wszechobecna bieda.

W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w fabryce w Bielsku-Białej jako goniec. Do jej obowiązków należało noszenie dokumentów po biurach, które mieściły się w ogromnych halach. Pani Ania wspomina, że bardzo dobrze sprawdzała się w tej roli. Czas pracy umilała sobie i innym śpiewając: „A jo kany ino słam po tyk halak to nic, ino se śpiwałam”.

Niezwykły talent Pani Anny zauważyła sekretarz, która zaproponowała jej pracę w zespole Śląsk, prowadzonym wówczas przez Stanisława Hadynę. Pani Anna nie przyjęła jednak propozycji, i choć wspomina ten czas z dumą, nie potrafi ukryć również łez wzruszenia. Miała szansę rozwijać swój talent i pasję, ale zabrakło jej prawdopodobnie wsparcia ze strony rodziny. Mówi, że: „Rodzeństwo wyprowadziło się z domu na swoje, a jo została z ojcem, zeby mu pomogać na gospodarce”. Pracowała zaledwie pół roku. Po tym okresie zmuszona była zrezygnować, by móc pomagać ojcu w gospodarstwie i zaopiekować się dzieckiem starszej siostry.

Wyszła za mąż mając 18 lat. Małżonek nigdy nie zabraniał jej śpiewać. Jak mówi Pani Ania: „W chałpie śpiywałam ino dudniało, jak chłop poseł do robote, zeby mie nie musioł posłuchać, ze jo śpiywom. Ale nic mi nie godoł.”

Oprócz tego, że zajmowała się gospodarstwem domowym, wychowywała dwójkę swoich dzieci oraz córkę siostry, którą ta posłała jej na „wychowanie”. Imała się także różnych dodatkowych prac: była sprzątaczką w szkole, pomocą przy dzieciach w przedszkolu, pracowała w piekarni, w sklepie spożywczym. W swoim domu prowadziła również Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Pewli Wielkiej.

W 1994 roku z inicjatywy Maryli Dybek powstał w Pewli Wielkiej zespół dziecięcy „Jedlicki”, w którego działalność Pani Anna była zaangażowana od samego początku. Przez 15 lat, wraz ze swoją przyjaciółką, wspaniałą śpiewaczką i gawędziarką Julianną Adamek, uczyły dzieci z zespołu pewlańskiej gwary i śpiewu. Próby z dziećmi i zaangażowanie w tworzenie programu stało się jej ogromną pasją i dawało wiele radości w codzienności.

Pani Anna jest laureatką licznych nagród w konkursach, przeglądach i festiwalach ludowych. Swoją przygodę z solowymi występami scenicznymi rozpoczęła już w latach siedemdziesiątych i od tamtej pory zachwyca ona jury i widownię nie tylko bogatym repertuarem melodii i gawęd ludowych, ale przede wszystkim swoim niepowtarzalnym i pełnym energii temperamentem.


Posłuchaj opowieści pani Anny:


Pieśni w wykonaniu pani Anny:


Materiały zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2022 — Żywiecka Szkoła Tradycji przez Fundację Górom.

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij