Przejdź do głównej zawartości strony

Niniejszy odcinek serii traktuje o różnych odmianach piszczałek z regionu Podhala i ich tradycyjnych zastosowaniach. 

Z filmu dowiemy się o piszczałce bezotworowej, na której można zagrać tylko tony podstawowe i alikwoty, o basowej fujarze trzyotworowej, gdzie trzeba umiejętnie stosować przedęcie, o małej piszczałce z sześcioma otworami, pozwalającej grać „nuty krzesane, ale i liryczne”, wreszcie o dwojnicy służącej do grania z burdonową podstawą, charakterystycznej dla Karpat, bo wykonanej z jednego kawałka drewna. Dowiemy się, kiedy i jak góralski zwyczaj pozwala grać na każdym z tych instrumentów, a kiedy jest to zabronione. Zobaczymy też narzędzia i proces produkcji takich piszczałek, a wszystko to opowie, pokaże i zagra Jan Karpiel-Bułecka – jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej.

Film wyreżyserował Maciej Stasiński (WATRA).
Producentem filmu jest Instytut Muzyki i Tańca.
Film powstał w polskiej i angielskiej wersji językowej.


„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. W 2015 roku powstał pierwszy odcinek serii, o dudach podhalańskich z udziałem Jana Karpiela-Bułecki, a w 2016 roku kolejne cztery – poświęcone kozłowi białemu i czarnemu z udziałem Jana S. Prządki, złóbcokom z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki, trombitom beskidzkim z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego oraz ligawkom z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza.

Seria jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym działalności Pracowni Muzyki Tradycyjnej i budowy strony internetowej „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, gdzie można znaleźć również opisy i zdjęcia ligawek z największych polskich kolekcji muzealnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij